Trwa ładowanie...
d1kmiqv
27-10-2016 07:41

GPW obniża opłaty dotyczące transakcji na akcjach oraz danych giełdowych

Warszawa, 27.10.2016 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) obniża opłaty dla członków giełdy, dotyczące transakcji na akcjach oraz danych giełdowych na głównym rynku GPW oraz NewConnect od 1 listopada, podała spółka. Stawka opłaty stałej od zlecenia ulega zmianie na 0,15 zł z 0,2 zł.

d1kmiqv
d1kmiqv

"Obniżenie kosztów dla środowiska brokerskiego obejmuje zmniejszenie opłaty stałej od zlecenia oraz zmniejszenie opłaty miesięcznej za udostępnianie inwestorom indywidualnym danych giełdowych o pierwszej ofercie kupna/sprzedaży" - czytamy w komunikacie.

Obniżka opłat ma formę bezterminowej promocji, którą zostaną objęte wszystkie zlecenia maklerskie realizowane podczas sesji oraz w transakcjach pakietowych na akcje, PDA i ETF. Najbardziej znacząca obniżka dotyczyć będzie zleceń małych, a więc zleceń składanych m.in. przez inwestorów detalicznych oraz poprzez DMA, podano również.

"Poziom opłat transakcyjnych jest jednym z istotnych czynników wpływających na atrakcyjność rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się obniżyć te kategorie opłat, na które zwracali uwagę nasi klienci - Domy Maklerskie, a które mogą wpłynąć pozytywnie na zainteresowanie ofertą GPW i poprawić pozycję konkurencyjną polskiego rynku kapitałowego. Obniżka kosztów dla członków giełdy jest wynikiem konsultacji z branżą brokerską oraz efektem polityki cenowej prowadzonej przez GPW, mającej na celu dostosowywanie poziomu opłat do oczekiwań jej klientów z zachowaniem interesu akcjonariuszy Giełdy oraz pobudzenie działalności inwestorów" - powiedziała prezes Małgorzata Zaleska, cytowana w komunikacie.

Struktura obniżki opłat jest rezultatem konsultacji i uzgodnień pomiędzy GPW, a Izbą Domów Maklerskich. Działanie jest zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami GPW i wpisuje się w długoterminową strategię spółki, zaznaczono w informacji.

d1kmiqv

"Proponowane przez GPW obniżki opłat transakcyjnych oraz opłat za dane rynkowe są rezultatem rozmów pomiędzy giełdą, a środowiskiem brokerskim. Wierzę, że obniżenie kosztów transakcyjnych przyczyni się do poprawy kondycji sektora maklerskiego, który wspiera polskie spółki w pozyskiwaniu kapitału na rozwój i stymuluje aktywność na rynku. Dobra kondycja sektora maklerskiego może się przyczynić do zwiększenia obrotów na GPW, z korzyścią dla całego rynku kapitałowego, w szczególności zaś dla inwestorów. Dlatego obniżka opłat to krok we właściwym kierunku. Mamy nadzieję, na dalszą wspólną ocenę potrzeb środowiska maklerskiego, co może się przełożyć na kolejne działania w interesie rynku kapitałowego i polskiej gospodarki. Istotne, abyśmy wspólnie pracowali na rzecz rozwoju rynku kapitałowego" - stwierdził prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz, cytowany w komunikacie.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)

d1kmiqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kmiqv