Trwa ładowanie...
d4ht0pr

GPW proponuje skrócenie sesji giełdowej od 15 kwietnia

GPW proponuje, by notowania na rynku kasowym trwały od 9.00 do 17.05, uwzględniając pięciominutową dogrywkę - poinformował na konferencji prezes GPW Adam Maciejewski. Nowy harmonogram miałby obowiązywać od momentu wdrożenia UTP do końca roku.
Share
Adam Maciejewski, nowy prezes GPW
Adam Maciejewski, nowy prezes GPWFot: GPW
d4ht0pr

Giełda Papierów Wartościowych proponuje skrócenie od 15 kwietnia sesji giełdowej - poinformował w środę na spotkaniu z dziennikarzami prezes GPW Adam Maciejewski. GPW uzależnia zmianę od pozytywnej opinii domów maklerskich na temat tej propozycji.

Zgodnie z propozycją giełdy na rynku kasowym, na którym handluje się akcjami, zlecenia byłyby przyjmowane od godz. 8.30. Tzw. otwarcie byłby o godz. 9, notowania kończyłyby się o godz. 17.00, a po doliczeniu pięciominutowej tzw. dogrywki - o godz. 17.05.

Obecnie zlecenia na rynku kasowym przyjmowane są od godz. 8.00, notowania zaczynają się o godz. 9, a kończą o godzinie 17.35 (po dogrywce).

d4ht0pr

GPW proponuje, by na rynku terminowym (gdzie obraca się instrumentami pochodnymi) zlecenia były przyjmowane od godz. 8.30 przez 15 minut. O godzinie 8.45 miałby miejsce tzw. fixing otwierający, a notowania trwałyby do godz. 16.50. Potem przyjmowane by były zlecenia na zamknięcie, które miałoby miejsce o godz. 17.00. Dogrywka trwałaby 5 minut do godz. 17.05.

Aktualnie na rynku terminowym zlecenia przyjmowane są od godz. 8 rano, notowania zaczynają się o godz. 8.30 i trwają do godz. 17.20, a o godz. 17.30 jest zamknięcie sesji, a o godz. 17.35 kończy się pięciominutowy okres dogrywki.

- Zaproponowaliśmy, aby to rozwiązanie funkcjonowało do końca tego roku i w trakcie tego roku zbadamy, jaki był wpływ tych zmian na obraz rynku, na zachowania inwestorów, na poglądy inwestorów. W końcu tego roku podejmiemy decyzję, czy ten harmonogram będzie kontynuowany, czy będzie powrót do harmonogramu, który obowiązuje aktualnie - powiedział.

Maciejewski dodał, że w czwartek w sprawie harmonogramu spotka się z reprezentacją domów maklerskich, która przedstawi stanowisko w tej kwestii. - Jeżeli będzie to stanowisko pozytywne i uznamy wspólnie, że jest to rozwiązanie dobre dla rynku, to harmonogram będzie obowiązywał od wdrożenia systemu UTP (nowy system transakcyjny - PAP) do końca tego roku. Jeżeli to stanowisko nie uzyska aprobaty, wtedy pozostaniemy przy harmonogramie, jaki jest aktualnie, bez zmian - powiedział. Dodał, że system UTP ma być wdrożony 15 kwietnia, więc decyzja na temat harmonogramu musi być podjęta w czwartek, najpóźniej - formalnie - w piątek.

d4ht0pr

Prezes GPW wyjaśnił, że z opinii brokerów wynika, że skrócenie sesji jest lepsze dla biznesu giełdowego - może spowodować m.in. zmniejszenie spreadów, czyli różnicy między ofertami kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Maciejewski poinformował, że propozycja skrócenia sesji została poprzedzona analizami, rozmowami z uczestnikami rynku, inwestorami i uwzględnia wszystkie możliwe czynniki. - To wyraz kompromisu - zaznaczył prezes GPW.

Przyznał, że w 2011 r. - czyli po wydłużeniu sesji - obroty na giełdzie wzrosły o 18 proc., ale nie wiadomo, jaki związek miało to z dłuższą sesją, a jaki z innymi czynnikami. Powiedział także, że niektóre wyniki badań zleconych przez GPW wskazują na pozostawienie obecnego harmonogramu, ale "jest opinia profesjonalna domów maklerskich, która jest odmienna" i której - zdaniem Maciejewskiego - nie można zignorować. Prezes GPW wskazał, że opinię tę giełda chciałaby zweryfikować.

d4ht0pr

Podziel się opinią

Share
d4ht0pr
d4ht0pr