Trwa ładowanie...
d2lngm5

Grabarczyk: nie ma zagrożenia finansowania budowy drogi nr 16

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnił, że nie ma zagrożenia w finansowaniu budowy drogi krajowej nr 16, prowadzącej nad Wielkie Jeziora Mazurskie, oraz południowej obwodnicy Olsztyna.

d2lngm5
d2lngm5

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia medialne, że z powodu braku pieniędzy zaprzestane zostaną prace na drodze nr 16, nazywanej kręgosłupem Warmii i Mazur. Jest to jedna z najważniejszych tras dla regionu, łącząca zachodnią część Warmii i Mazur z częścią wschodnią, ważna w sezonie dla turystów podążających w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich.

Na konferencji w Olsztynie minister Grabarczyk zapewnił, że są środki na budowę 8,2-km odcinka "szesnastki" między Biskupcem a Borkami Wielkimi.

- Rząd zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną dla regionu jest droga nr 16 - podkreślił.

Wyjaśnił, że źródłem finansowania będą dodatkowe fundusze europejskie w ramach tzw. dostosowania technicznego. Chodzi o kwotę 636 mln euro, przyznaną Polsce przez Komisję Europejską. Dodał, że środki te będą przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne, w tym m.in. na realizację drogi nr 16. Te dodatkowe pieniądze Komisja Europejska przekaże Polsce w latach 2011, 2012 i 2013, po 210 mln euro rocznie.

d2lngm5

Minister Grabarczyk przypomniał, że na terenie Warmińsko-Mazurskiego realizowanych jest także szereg innych inwestycji drogowych. Chodzi o budowę na drodze nr 16 odcinka Barczewo - Biskupiec, a na drodze nr 7 odcinków Elbląg - Pasłęk, Pasłęk - Miłomłyn, Olsztynek - Nidzica. Wkrótce rozpocznie się budowa odcinków Miłomłyn - Olsztynek oraz Nidzica - Napierki.

Trwa także budowa obwodnicy Mrągowa oraz planowana jest budowa obwodnicy Ełku i Olecka. Rozpoczęła się także budowa ulicy tranzytowej Artyleryjskiej w Olsztynie, łączącej drogę nr 16 z drogą nr 51 do przejścia granicznego w Bezledach.

Jak poinformował PAP rzecznik oddziału olsztyńskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki, obecnie trwa przetarg na budowę 8-kilometrowego odcinka 16 Borki Wielkie - Biskupiec i nie można powiedzieć, ile będzie kosztować ta inwestycja przed otwarciem ofert. Podkreślił, że jest to kilkaset milionów złotych. Rozpoczęcie budowy drogi na tym odcinku planowane jest w drugiej połowie 2010 roku.

Natomiast koszt budowy obwodnicy południowej Olsztyna szacowany jest na 883 mln zł. Obecnie trwa przetarg na wykonanie dokumentacji inwestycji. Pod koniec roku ogłoszony zostanie przetarg ograniczony na budowę obwodnicy południowej.

d2lngm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lngm5