Trwa ładowanie...
gpw
14-10-2010 15:30

Grad: cena maksymalna akcji w ofercie GPW - 43 zł

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w czwartek, że zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 18 do 27 października, a dla instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada. Debiut giełdowy spółki planowany jest 9 listopada.

Grad: cena maksymalna akcji w ofercie GPW - 43 złŹródło: WP.PL
d42hp9f
d42hp9f

Zapisy dla instytucji mają być poprzedzone budową księgi popytu, która potrwa od 15 do 28 października.

Szef resortu skarbu podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że debiut Giełdy Papierów Wartościowych będzie zwieńczeniem przemian gospodarczych, jakie od 20 lat zachodzą w Polsce. - Jeśli sytuacja na rynkach będzie sprzyjała, a jesteśmy przekonani, że tak, to debiut GPW nastąpi 9 listopada - powiedział.

Zaznaczył, że warszawski parkiet stanie się giełdą publiczną, w której inwestować będą polscy obywatele oraz instytucje finansowe z kraju i zagranicy. Minister nie przewiduje objęcia akcji w ofercie GPW przez inwestorów branżowych.

Szef resortu skarbu liczy na duże zainteresowanie inwestorów ofertą akcji GPW, która - jego zdaniem - jest "bardzo atrakcyjna". - Myślę, że zainteresowanie GPW będzie duże, tym bardziej, że taka oferta w Polsce już się nie powtórzy. (...) Poza tym już drugi raz nie będziemy wprowadzać Giełdy na giełdę - podkreślił.

d42hp9f

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł. Po tej cenie zapisy na akcje będą składać inwestorzy indywidualni. Cena sprzedaży dla nich oraz inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty. Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od maksymalnej, a w przypadku inwestorów indywidualnych nie będzie ona wyższa niż maksymalna. Jeśli cena sprzedaży zostanie ustalona na poziomie nie wyższym niż cena maksymalna, będzie ona taka sama dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

- KNF zatwierdziła aneks do prospektu zawierający cenę maksymalną, po której zapisy składać będą inwestorzy indywidualni. Wynosi ona 43 zł. Może się zdarzyć, że inwestorzy instytucjonalni mogą płacić więcej - powiedział Grad.

Minister zapowiedział, że inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych od 25 proc. do 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Każdy inwestor indywidualny będzie mógł złożyć tylko jeden zapis. Powinien on opiewać na minimum 10 akcji i nie więcej niż 100 akcji. - Będziemy o tych 5 proc. (akcji) decydować, gdy będziemy wiedzieli, jaka jest skala zapisów. Bardzo nam zależy, by rozwijać akcjonariat obywatelski - zaznaczył Grad.

d42hp9f

Przydział akcji sprzedawanych w ofercie nastąpi do 4 listopada.

Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak zapowiedział, że resort chce dotrzeć z ofertą GPW do wszystkich wielkich centrów finansowych. Od piątku ma być ona prezentowana inwestorom finansowym w Warszawie, a następnie rozmowy będą kontynuowane z inwestorami instytucjonalnymi z trzech kontynentów. Chodzi m.in. o ośrodki finansowe w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, oferta Giełdy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego rynku kapitałowego. - Inwestorzy mają możliwość stania się akcjonariuszami największej krajowej giełdy w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreślił.

Polityka dywidendowa GPW przewiduje przeznaczenie na dywidendę 30-50 proc. rocznego zysku netto.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.

d42hp9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42hp9f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj