Trwa ładowanie...
chiny
02-10-2010 03:35

Grecja liczy na wzrost inwestycji dzięki Chinom

Premier Chin Wen Jiabao przyjedzie w sobotę do Grecji; greccy politycy i ekonomiści liczą na to, że dzięki tej wizycie wzrośnie zaufanie do tamtejszej gospodarki oraz liczba inwestycji - podał w piątek w nocy Reuters.

Share
Grecja liczy na wzrost inwestycji dzięki ChinomŹródło: AFP, fot: Aris MESSINIS
d1ntcg6

Wen spędzi dwa dni w Grecji, od której rozpocznie się jego podróż po Europie. Wizyta chińskiego premiera w pogrążonym w finansowym chaosie kraju da Grecji "votum zaufania" - twierdzą chińscy dyplomaci.

Podobne nadzieje w wizycie Wena pokładają greccy politycy.

Grecja potrzebuje zagranicznych inwestycji, a choć podczas wizyty Wena nie zostaną podpisane żadne większe porozumienia i umowy gospodarcze, to jednak Grecja i Chiny zobowiążą się do stymulowania inwestycji poprzez podpisanie wspólnego memorandum.

d1ntcg6

Firmy prywatne podpiszą kilkanaście umów o współpracy, dotyczących transportu morskiego, logistyki, budownictwa i turystyki.

Rzecznik greckiego rządu George Petalotis powiedział w piątek dziennikarzom, że wizyta premiera Chin będzie demonstracją wiary w grecką gospodarkę.

Uwaga obserwatorów tego spotkania skupi się na tym, czy Wen i grecki premier Jeorjos Papandreu podejmą temat obligacji rządowych.

Chiny oświadczyły, że potrzebują zdywersyfikować swoje rezerwy walut zagranicznych i kupiły już obligacje rządu Hiszpanii. Grecja zaś, na razie zależna od pomocy Unii i MFW, chciałaby móc wrócić na rynki obligacji w przyszłym roku twierdzi Reuters.

Wen wygłosi w niedzielę przemówienie przez greckim parlamentem, a w poniedziałek wyjedzie do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE - Chiny. Potem odwiedzi Niemcy, Włochy i Turcję. (PAP)

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6