Grecja nadal waży na nastrojach
Do kluczowych wydarzeń dzisiejszego dnia trzeba zaliczyć wyniki aukcji bonów w Hiszpanii – sprzedano prawie wszystkie papiery za 3 mld EUR, ale rentowności powyżej 5 proc. nie są chyba tym, z czego można się cieszyć – i popołudniowy odczyt dynamiki PKB za III kwartał w USA.
Druga rewizja okazała się nieoczekiwanie bardziej pesymistyczna (wzrost w ujęciu zanalizowanym wyniósł 2 proc. wobec 2,5 proc. przy pierwszym odczycie), co nieco pogorszyło nastroje na giełdach. Chwilowo umocnił się też dolar, chociaż bilans dzisiejszego dnia pozostał pesymistyczny dla tej waluty. Z kolei euro zaszkodzić mogła opinia szefa Eurogrupy, którego zdaniem wypłata kolejnej transzy pomocy dla Grecji będzie możliwa wtedy, kiedy greccy politycy zobowiążą się na piśmie do wspierania procesu reform, które zamierza przeprowadzić rząd Lucasa Papademosa – czy to złamie dotychczasowy opór Antonisa Samarasa, lidera Nowej Demokracji? Trudno powiedzieć, faktycznym wyjściem z impasu byłaby chyba polityczna zgoda na odsunięcie przedterminowych wyborów parlamentarnych w dalszą przyszłość. Ale, czy będzie taka wola polityczna? Bliski termin, 19 lutego, sprawia, że dla części polityków, zwłaszcza z Nowej Demokracji, która ma szanse je wygrać, kampania wyborcza już się rozpoczęła. A to nie jest najlepszy klimat do
wdrażania kluczowych reform.
W kraju złoty nadal pozostawał słaby. Rynkiem nie ruszyły zbytnio dane nt. inflacji bazowej netto, która w październiku przyspieszyła do 2,8 proc. r/r, ani też ranne ostrzeżenia wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, który nie wykluczył interwencji na rynku. Widać, że inwestorzy czekają na pozytywny impuls, którym stałyby się informacje, które mogłyby przynajmniej na jakiś czas odwrócić uwagę od problemów strefy euro.
EUR/USD: Wprawdzie udało się sforsować opór na 1,3550, ale tylko na chwilę. Po południu notowania wróciły poniżej 1,35. Dzienny układ wskaźników nadal daje szanse na odreagowanie w górę – tym samym nadal budujemy platformę do odbicia. Mocne wsparcia to okolice 1,3420-30.
Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
_ Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. _