Trwa ładowanie...

Grecy przyspieszają reformy. Bankructwa nie będzie?

Grecja przyspieszy realizację szeregu reform, m.in. odchudzi sektor publiczny, otworzy dostęp do niektórych zawodów i będzie kontynuować program prywatyzacji - zapowiedział w Atenach minister finansów Ewangelos Wenizelos.

Grecy przyspieszają reformy. Bankructwa nie będzie?Źródło: AFP
d1cga6p
d1cga6p

- Grecja nie jest pariasem Europy, lecz konkurencyjnym państwem, które boryka się z długiem publicznym i deficytem budżetowym - powiedział. Zapewnił, że Grecja "może pokonać i pokona (te problemy), ale nie bez pełnego przeprowadzenia reform strukturalnych".

Wenizelos zapowiedział, że plany likwidacji, łączenia lub zmniejszania instytucji i przedsiębiorstw, m.in. państwowego nadawcy ERT, zostaną przyśpieszone o dziewięć miesięcy i wdrożone "w nadchodzących tygodniach".

Nadprogramowi pracownicy mają być kierowani do innych zadań lub będą otrzymywać zmniejszone pensje. Dla wszystkich urzędników administracji państwowej, niezależnie od ministerstwa, w którym pracują, zostanie ustalona jednolita stawka wynagrodzenia.

d1cga6p

Wenizelos podkreślił, że rządowy program prywatyzacyjny jest w trakcie realizacji, a spodziewany dochód w tym roku wyniesie ok. 5 mld euro.

- Pierwszy etap prywatyzacji rusza lada chwila - zapowiedział minister. -Nasze cele prywatyzacyjne są osiągalne i zostaną zrealizowane w terminie - zapewnił.

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, czyli tzw. trojki, przerwali wizytę w Atenach i przegląd programu greckich reform. Jego realizacja jest warunkiem uruchamiania kolejnych transz pomocy dla tego kraju.

Do końca obecnego tygodnia Grecja ma przedstawić nowe propozycje oszczędności i dostarczyć plan budżetu na 2012 rok.

d1cga6p

Według mediów Grecy nie realizują uzgodnionych z wierzycielami oszczędności, planu uszczuplenia administracji oraz programu prywatyzacji. Ministerstwo finansów w Atenach prognozuje, że gospodarka kraju skurczy się w tym roku o około 5 proc.

Jeśli trojka nie wyda pozytywnej opinii, Grecja nie otrzyma kolejnej transzy ok. 8 mld euro pomocy finansowej w ramach pakietu ratunkowego, która planowo powinna być uruchomiona do końca września.

d1cga6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cga6p