Trwa ładowanie...

Groszowe emerytury w Polsce to nie slogan. 10 gr emerytury w Rybniku, 20 gr we Wrocławiu

Mimo że od marca 2017 minimalna emerytura wynosi 1000 zł, to ZUS wypłaca również dosłownie groszowe emerytury. Zwykle dostają je osoby, które nie wypracowały ustawowych lat. I tak najniższa emerytura na Śląsku przyznana została 63-letniej kobiecie w Rybniku.

Share
Groszowe emerytury w Polsce to nie slogan. 10 gr emerytury w Rybniku, 20 gr we WrocławiuŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d4hoquw

Emerytka ze świadczenie równym 10 groszom, nie może otrzymywać minimalnej ustawowej emerytury. Nie ma bowiem ustalonego kapitału początkowego. Nie była w stanie udokumentować żadnych okresów składkowych przed 1999 rokiem – podaje TVN24bis.

Na Śląsku takich przypadków jest więcej. Mieszkanka Zabrza pobiera emeryturę wysokości 1,08 zł. Na jej koncie zarejestrowany został tylko kilkumiesięczny okres odprowadzania składek z działalności gospodarczej.

Niewiele większą, bo 1,75 zł emeryturę ma mieszkanka Chorzowa. Dzisiejsza emerytka udowodniła zaledwie miesiąc pracy na umowę zlecenie i drugi niecały pobierania stypendium.

d4hoquw

Oszczędzanie na emeryturę może obniżyć podatek:

Nie tylko kobiety stają przed faktem groszowych emerytur. Jak pisaliśmy w finansach WP, najniższa emerytura na Dolnym Śląsku wynosi 20 groszy i jest wypłacana mężczyźnie, który przepracował trzy miesiące na umowę zlecenie.

d4hoquw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hoquw