Trwa ładowanie...
dxviypg
Fakt
darowizna

Groza! Czy zapłaciłeś już podatek od prezentu na Komunię?

Kosztowne prezenty na komunię – quady czy laptopy – na pewno ucieszą dziecko, ale jego rodzicom mogą sprawić nie lada problem. Ministerstwo finansów jest w tej sprawie bezwzględne! Od najdroższych prezentów rodzice powinni zapłacić podatek od darowizny. Zwłaszcza, gdy wręczyły je osoby niespokrewnione.
Share
Groza! Czy zapłaciłeś już podatek od prezentu na Komunię?
Źródło: AFP
dxviypg

– Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn przewidują trzy grupy podatników, które mogą przekazywać darowizny. Na przykład dla trzeciej grupy podatników (osób niespokrewnionych) kwota wolna od podatku wynosi 4902 złote dla każdej osoby – tłumaczy Faktowi Małgorzata Broza, rzecznik ministerstwa finansów.

To znaczy, że jeśli prezent kosztował więcej, to rodzice muszą zapłacić podatek od różnicy między wartością prezentu a kwotą wolną od podatku. Istnieje jednak sposób, by tego uniknąć. Na wartościowy prezent, który kosztował więcej niż 4902 zł, znajomi powinni się złożyć w kilka osób. Wtedy dana kwota rozłoży się na poszczególne osoby i rodzice nie będą musieli płacić podatku.

Nie dotyczy to najbliższej rodziny, która może skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku. Podarunek jednak i tak musi być zgłoszony w urzędzie skarbowym.

Posłanka od Tuska mówiła: Za friko, to ja to pieprzę!

dxviypg

Podziel się opinią

Share
dxviypg
dxviypg