Grożą nam wyższe opłaty w bankach
Klienci instytucji finansowych mogą zacząć odczuwać niepokój. Opłaty pobierane przez banki mogą wzrosnąć na skutek decyzji zarówno światowego, jak i polskiego regulatora.
W Polsce nad nowymi zapisami dotyczącymi podatku VAT, mającymi zwiększyć obciążenia banków, pracuje Ministerstwo Finansów. Bankowcy już zapowiedzieli, że jeśli tak się stanie, to odbije się na stawkach opłat i prowizji, ponoszonych przez klientów - pisze Rzeczpospolita.
Zmiany są konsekwencją wejścia Polski do Unii Europejskiej i konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego. Dotyczą one nowego ustalenia, które z usług finansowych zwolnione są z 22-proc. podatku VAT.
Bankowcy protestują, twierdząc, że niektóre z rozwiązań proponowanych przez MF są niezgodne z unijnymi dyrektywami, a ich interpretacja nie do końca jest jasna. Już zapowiedzieli, że jeśli te kontrowersyjne zapisy zostaną pozostawione, nie obejdzie się bez sądu.
Za granicą natomiast bardzo ważna dla klientów może okazać się decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW chce, aby banki i pozostałe instytucje finansowe płaciły dwa nowe podatki, które sfinansowałyby w przyszłości koszty pomocy finansowych w czasach kryzysów - pisze BBC NEWS.
Jak informuje Fundusz, podstawowa "kontrybucja gwarantująca stabilizację finansową" na początku byłaby płacona według płaskiej stawki. Jednak planowane są zmiany, zgodnie z którymi przedsięwzięcia obarczone większym ryzykiem obciążone zostałyby wyższymi opłatami.
Już wiadomo, że nie wszystkie kraje poprą planowane zmiany, a dyskusja w gronie ministrów finansów grupy G-20 zapowiada się burzliwie.