ycipk-iwzka0

Groźne dla zdrowia chemikalia w płatkach śniadaniowych dla dzieci

Śladowe ilości rakotwórczych substancji wykryto w kilkunastu popularnych markach płatków śniadaniowych dla dzieci - głosi raport organizacji Environmental Working Group.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chemikalia w płatkach śniadaniowych. "Niebezpieczne dla zdrowia dzieci"
Chemikalia w płatkach śniadaniowych. "Niebezpieczne dla zdrowia dzieci" (Shutterstock.com, Fot: Paul_Brighton)
ycipk-iwzka0

Wykryte w płatkach śniadaniowych chemikalia można też spotkać m.in. w herbicydzie Roundup. Jak podaje "Rzeczpospolita", już latem zeszłego roku wykryto kancerogenny glifosat w kilkunastu próbkach płatków śniadaniowych. Najwyższe stężenia stwierdzono m.in. w popularnych płatkach owsianych Quaker Oats i słodkich, miodowych płatkach dla dzieci Cheerios.

Czytaj również: Bayer komentuje wyrok. "Roundup jest bezpieczny. Będziemy bronić naszych preparatów"

W tym roku organizacja Environmental Working Group (EWG) najwyższe stężenie glifosatu wykryła w kilku rodzajach sprzedawanych w USA Cheerios: Honey Nut, Chocolate Peanut Butter, Oat Crunch i Multi Grain. Jak podaje CNN, środek wykryto równieżw 21 rodzajach "naturalnych" batoników Nature Valley, produkowanych przez koncern General Mills. Co alarmujące, zdaniem EWG w niektórych próbkach zawartość glifosatu przewyższała poziom uważany przez naukowców za bezpieczny dla zdrowia dzieci.

ycipk-iwzka0

Problemem jest to, że koncerny kupują składniki od rolników, którzy używają środków chwastobójczych zawierających rakogenny glifosat, m.in. Roundup. EWG domaga się, by producenci żywności, jak m.in. General Mills czy Quaker, zaprzestali kupować produktów z upraw pryskanych takimi chemikaliami.

Obejrzyj: Groźne chemikalia w pudełkach do pizzy

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Produkt został opatentowany jeszcze w latach 70. przez koncern Monsanto, który produkował środek o nazwie Roundup. Obecnie jest on częścią niemieckiego koncernu Bayer. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "prawdopodobnie rakotwórczą", a w stanie Kalifornia został wciągnięty na listę środków, "o których wiadomo, że powodują raka".

ycipk-iwzka0

O substancji zrobiło się głośno za sprawą pozwów i miliardowych odszkodowań. 2 mld dolarów koncern Monsanto ma zapłacić małżeństwu, które zachorowało na raka w wyniku wieloletniego stosowania produkowanego przez firmę środka chwastobójczego. W kolejce czeka jeszcze 11,2 tys. pozwów o szkodliwość środku ochrony roślin Roundup.

Czytaj więcej: 2 mld dolarów - rekordowe odszkodowanie za spowodowanie raka

Monsanto i Bayer zapewniają, że środek jest całkowicie bezpieczny, przywołując własne ekspertyzy. Ich zdaniem, środek stosowany zgodnie z zaleceniami i w odpowiednich dawkach nie stanowi żadnego zagrożenia.

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia w stosowaniu glifosatu.

ycipk-iwzka0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-iwzka0

ycipk-iwzka0
ycipk-iwzka0