Trwa ładowanie...
dtbps24

Grupa Kęty prognozuje ok. 19 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. '13 (opis)

25.03. Warszawa (PAP) - Grupa Kęty prognozuje ok. 19 mln zł skonsolidowanego zysku netto i ok. 27 mln zł zysku operacyjnego w pierwszym kwartale 2013 roku - poinformowała spółka w...

Share
dtbps24

25.03. Warszawa (PAP) - Grupa Kęty prognozuje ok. 19 mln zł skonsolidowanego zysku netto i ok. 27 mln zł zysku operacyjnego w pierwszym kwartale 2013 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Prognozowany zysk netto jest o ok. 20 proc. niższy niż rok wcześniej, a EBIT jest porównywalny.

EBITDA ma wynieść 46 mln zł wobec 47,2 mln zł przed rokiem.

Według szacunków spółki, skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosą 340 mln zł i będą o 3 proc. niższe od wartości zeszłorocznych.

Kęty poinformowały, że w I kw. na rynku panowała duża niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju.

dtbps24

"Na szczęście pojawiły się pierwsze sygnały ożywienia popytu na niektórych rynkach eksportowych, dlatego też w ocenie zarządu przy takim otoczeniu rynkowym (silna konkurencja krajowa i zagraniczna) sprzedaż segmentów biznesowych grupy kapitałowej osiągnęła satysfakcjonujący poziom" - podano w komunikacie.

Spółka wskazuje, że jedną z istotnych przyczyn spadku są niższe notowania cen aluminium na rynkach światowych.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku jedynie Segment Opakowań Giętkich zanotował wzrost przychodów ze sprzedaży (ok. 5 proc.). Sprzedaż odnotowana przez pozostałe segmenty zmniejszyła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i były to spadki od 3 proc. w przypadku Segmentu Systemów Aluminiowych, poprzez 8 proc. w Segmencie Wyrobów Wyciskanych, po 18 proc. w Segmencie Usług Budowlanych i Segmencie Akcesoriów Budowlanych.

Podobnie jak pod koniec zeszłego roku, w pierwszym kwartale marża operacyjna w Segmencie Wyrobów Wyciskanych była pod silną presją wynikającą z rosnących kosztów premii płaconych dostawcom aluminium oraz wlewków aluminiowych, którzy w ten sposób kompensują sobie niższe ceny aluminium na giełdach światowych.

dtbps24

Saldo działalności finansowej w tym okresie będzie ujemne i wyniesie ok. minus 3 mln zł w porównaniu z dodatnim saldem (plus 2,8 mln zł) rok wcześniej.

Przy tworzeniu prognozy założono średni kurs EUR/PLN 4,15, średni kurs USD/PLN 3,14 i średnią cenę aluminium 3M na poziomie 2.041 USD/t.

Zgodnie z szacunkami Kęt, na koniec grudnia 2013 roku dług netto grupy ma wynieść ok. 230 mln zł. (PAP)

morb/ jtt/

dtbps24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtbps24