Trwa ładowanie...
d4b92iw

Grupa Lotos: Dłuższa dekoniunktura może wpłynąć na capex i dywidendę

Sopot, 24.06.2014 (ISBnews) - Grupa Lotos notuje bardzo słabe marże rafineryjne w II kw., ale dzięki wysokiemu dyferencjałowi utrzymuje dodatnie wyniki finansowe, poinformował agencję ISBnews wiceprezes ds. finansowych Mariusz Machajewski. Według niego, na razie nie ma powodu do niepokoju, ale kontynuacja negatywnego trendu przez kilka kolejnych kwartałów może spowodować ograniczenie wydatków na inwestycje oraz brak dywidendy. "Marże rafineryjne w II kw. były nadal na niskim poziomie, szczególnie w maju, a w czerwcu widzimy kontynuację tego negatywnego trendu. Trudno powiedzieć, co nas czeka w II półroczu, ale trudno oczekiwać, by nadal było tak słabo. Jednak dużego optymizmu nie widzimy" - powiedział w Machajewski rozmowie z ISBnews podczas Europejskiego Komgresu Finansowego w Sopocie. Wiceprezes dodał, że na szczęście na dość dobrym poziomie utrzymuje się dyferencjał Ural/Brent, co pozwala na zneutralizowanie negatywnych marż. W efekcie wyniki II kw. dla Lotosu będą niezłe. "Nie spodziewajmy się rewelacji, ale jak zawsze nasze wyniki będą lepsze od rynku. Zobaczymy, oczywiście, co wydarzy się w końcu czerwca, jak będzie zachowywał się złoty, ale nie ma obawy zanotowania straty" - zapewnił Machajewski. Według niego, taka pesymistyczna wizja nie grozi raczej w całym roku, choć należy, oczywiście, wziąć pod uwagę bardzo dynamiczną sytuację polityczną w Polsce i na świecie. Na razie jednak wszelkie plany Grupy Lotos są realizowane bez przeszkód. "Nasze zamierzenia inwestycyjne i capex na ten rok są aktualne, finansowanie jest zapewnione i nie planujemy weryfikacji planów. Zobaczymy jednak, jak sytuacja się rozwinie, czy gorsza sytuacja makroekonomiczna nie potrwa kilka kwartałów. Wówczas musielibyśmy reagować" - dodał wiceprezes. Machajewski podkreślił, że kontynuacja negatywnego trendu mogłaby skutkować zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych w kolejnych latach, a także zastanowieniem się nad polityką dywidendową. Spółka planowała bowiem regularne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. "Chcieliśmy regularnie wypłacać dywidendę, jednak obecna sytuacja powoduje, że musimy brać pod uwagę także scenariusz utrzymania się niskich marż. Tak więc nie jest wykluczone, że moment ten zostanie odsunięty w czasie. Tym bardziej, że nie planujemy zwiększania zadłużenia, emitując np. obligacje" - podsumował Machajewski. W całym 2013 r. spółka miała 39,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 927,85 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 28.597,34 mln zł w porównaniu z 33.111,00 mln zł rok wcześniej. Grupa Kapitałowa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Lesław Kretowicz (ISBnews)
Share
d4b92iw

Sopot, 24.06.2014 (ISBnews) - Grupa Lotos notuje bardzo słabe marże rafineryjne w II kw., ale dzięki wysokiemu dyferencjałowi utrzymuje dodatnie wyniki finansowe, poinformował agencję ISBnews wiceprezes ds. finansowych Mariusz Machajewski. Według niego, na razie nie ma powodu do niepokoju, ale kontynuacja negatywnego trendu przez kilka kolejnych kwartałów może spowodować ograniczenie wydatków na inwestycje oraz brak dywidendy. "Marże rafineryjne w II kw. były nadal na niskim poziomie, szczególnie w maju, a w czerwcu widzimy kontynuację tego negatywnego trendu. Trudno powiedzieć, co nas czeka w II półroczu, ale trudno oczekiwać, by nadal było tak słabo. Jednak dużego optymizmu nie widzimy" - powiedział w Machajewski rozmowie z ISBnews podczas Europejskiego Komgresu Finansowego w Sopocie.

Wiceprezes dodał, że na szczęście na dość dobrym poziomie utrzymuje się dyferencjał Ural/Brent, co pozwala na zneutralizowanie negatywnych marż. W efekcie wyniki II kw. dla Lotosu będą niezłe. "Nie spodziewajmy się rewelacji, ale jak zawsze nasze wyniki będą lepsze od rynku. Zobaczymy, oczywiście, co wydarzy się w końcu czerwca, jak będzie zachowywał się złoty, ale nie ma obawy zanotowania straty" - zapewnił Machajewski.

Według niego, taka pesymistyczna wizja nie grozi raczej w całym roku, choć należy, oczywiście, wziąć pod uwagę bardzo dynamiczną sytuację polityczną w Polsce i na świecie. Na razie jednak wszelkie plany Grupy Lotos są realizowane bez przeszkód. "Nasze zamierzenia inwestycyjne i capex na ten rok są aktualne, finansowanie jest zapewnione i nie planujemy weryfikacji planów. Zobaczymy jednak, jak sytuacja się rozwinie, czy gorsza sytuacja makroekonomiczna nie potrwa kilka kwartałów. Wówczas musielibyśmy reagować" - dodał wiceprezes.

d4b92iw

Machajewski podkreślił, że kontynuacja negatywnego trendu mogłaby skutkować zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych w kolejnych latach, a także zastanowieniem się nad polityką dywidendową. Spółka planowała bowiem regularne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. "Chcieliśmy regularnie wypłacać dywidendę, jednak obecna sytuacja powoduje, że musimy brać pod uwagę także scenariusz utrzymania się niskich marż. Tak więc nie jest wykluczone, że moment ten zostanie odsunięty w czasie. Tym bardziej, że nie planujemy zwiększania zadłużenia, emitując np. obligacje" - podsumował Machajewski.

W całym 2013 r. spółka miała 39,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 927,85 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 28.597,34 mln zł w porównaniu z 33.111,00 mln zł rok wcześniej. Grupa Kapitałowa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych.

Lesław Kretowicz (ISBnews)

d4b92iw

Podziel się opinią

Share
d4b92iw
d4b92iw