Trwa ładowanie...
d18uxyi
02-12-2016 13:30

Grupa Maspex Wadowice otrzymała 60 mln euro kredytu z EBI

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w branży spożywczej, otrzymała 60 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych i magazynów w Lublinie, Olsztynku, Łowiczu i Tychach.

d18uxyi

Część środków z EBI wynosząca 30 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi główny element planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską, tzw. planu Junckera.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie rzeczniczka Maspeksu Dorota Liszka, wspierany przez EBI projekt obejmuje rozbudowę i modernizację zakładów produkujących m.in. soki owocowe, przetwory owocowe i warzywne oraz makarony, a także budowę nowych linii produkcyjnych do przetwórstwa owoców i warzyw oraz rozbudowę trzech nowoczesnych centrów logistyczno-magazynowych w Lublinie, Olsztynku i Łowiczu.

Inwestycje proekologiczne grupy zwiększą jej efektywność energetyczną i produkcję energii odnawialnej. Należy do nich instalacja biogazowni w zakładzie w Tychach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych w Olsztynku.

Cytowany w komunikacie Vazil Hudak, wiceprezes odpowiedzialny za działalność kredytową EBI w Polsce, ocenił, że wspieranie innowacyjnych i przyjaznych środowisku inwestycji rozwijających się przedsiębiorstw w Europie to jeden z priorytetów EBI - banku Unii Europejskiej. "Jesteśmy zadowoleni z możliwości finansowania przedsięwzięć Grupy Maspex, ponieważ nie tylko zwiększą one jej konkurencyjność i wydajność energetyczną, lecz także przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy. To jest właśnie cel EFIS - stymulowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy wspierać dalsze inwestycje tego typu w Polsce" - zaznaczył.

d18uxyi

Według cytowanej w komunikacie Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP umowa podpisana z Maspeksem pokazuje, jak plan inwestycyjny dla Europy może pomoc w modernizacji obiektów przemysłowych, tym samym promując konkurencyjność oraz ochronę miejsc pracy. "Mam nadzieję na więcej takich umów w Polsce w nadchodzących miesiącach i latach" - zaznaczyła unijna komisarz.

Zdaniem przedstawicieli Maspeksu zaplanowany program inwestycyjny pozwoli firmie wzmocnić jej pozycję rynkową, a także stworzyć ponad 150 nowych miejsc pracy i zachować istniejące. Inwestycje w spółkach Grupy Maspex będą realizowane w latach 2016-2018.

Według Bogdana Tyrybona z Grupy Maspex zadania inwestycyjne realizowane w tej firmie po raz pierwszy zostaną sfinansowane kredytami inwestycyjnymi pochodzącymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. "Finansowanie to pozwala nam na pozyskanie środków nie tylko na lepszych warunkach w porównaniu z bankami komercyjnymi, ale także o dłuższym terminie kredytowania" - zaznaczył.

Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W zeszłym roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,7 mld zł. Na ten rok zapowiadała organiczny wzrost przychodów na poziomie 5 proc.

d18uxyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uxyi