GUS: Inflacja średnioroczna wyniosła 0,0% w 2014 r. wobec 0,9% w 2013 r. 

Warszawa, 15.01.2015 (ISBnews) - Inflacja średnioroczna wyniosła 0,0% w 2014 roku i obniżyła się wobec 0,9% odnotowanych rok wcześniej, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

"Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2014 r. pozostał na poziomie obserwowanym przed rokiem (wobec wzrostu o 0,9% odpowiednio w 2013 r.) i był niższy od założonego w ustawie budżetowej o 2,4 pkt proc. Ostatnio tak niski poziom wskaźnika notowany był w 1972 r." - podał GUS w komunikacie.

Podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 1,1%) oraz wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,7%) wpłynęły podwyższająco na wskaźnik odpowiednio o 0,30 pkt proc. i 0,24 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7%), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,9%), a także w zakresie transportu (o 2,3%) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,24 pkt proc., 0,22 pkt proc. i 0,21 pkt proc., podał Urząd.

GUS poinformował również, że w 2014 r. ceny żywności obniżyły się w porównaniu z 2013 r. o 0,9% (wobec wzrostu o 2,2% obserwowanego w 2013 r.).

"Najbardziej potaniał cukier (o 28,8%). Niższe były ceny warzyw (o 3,6%), ryżu (o 3,5%), owoców (o 2,8%) i mąki (o 2,6%). Mniej niż w 2013 r. konsumenci płacili za tłuszcze roślinne (o 1,7%) oraz mięso (przeciętnie o 1,1%, w tym mięso wieprzowe - o 3,0%, drobiowe - o 2,8%, wołowe - o 1,1%, przy wzroście cen mięsa cielęcego - o 0,7% i wędlin - o 0,3%)" - czyutamy dalej.

W 2014 r. konsumenci mniej niż w 2013 r. płacili za napoje bezalkoholowe (o 0,3%, wobec wzrostu o 0,3% w 2013 r.), z kolei więcej niż w poprzednim roku płacono za wyroby tytoniowe - o 7,0% oraz napoje alkoholowe - o 1,9%, na co w istotny sposób wpłynęła - jak podkreśla Urząd - podwyżka na początku 2014 r. stawek podatku akcyzowego (w 2013 r. odnotowano wzrost odpowiednio o 7,5% i 1,1%).

W 2014 r. odnotowano niższe ceny odzieży (o 5,4%) i obuwia (o 3,8%), po obniżkach odpowiednio o 5,0% i 4,6% obserwowanych w 2013 r.

"Średnioroczny wzrost cen towarów i usług związanych z mieszkaniem w 2014 r. wyniósł 1,1% (wobec wzrostu o 1,7% w 2013 r.). Użytkowanie mieszkania podrożało o 1,4%. W związku ze zmianami wynikającymi z tzw. ?ustawy śmieciowej" wprowadzonej w lipcu 2013 r., w 2014 r. zanotowano znaczny wzrost opłat za wywóz śmieci - o 16,3%" - podano także w materiale.

Opłaty związane ze zdrowiem wzrosły w 2014 r. przeciętnie o 0,2% (po wzroście o 1,8% w 2013 r.).

"W 2014 r. ceny w zakresie transportu były niższe w stosunku do roku poprzedniego o 2,3% (po spadku o 1,8% w 2013 r.), głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,4%, w tym oleju napędowego - o 4,8%, a benzyny - o 3,7%). Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 2,4% niższych niż w 2013 r. Znaczny spadek opłat w zakresie transportu pasażerskiego powietrznego wpłynął na obniżenie cen usług transportowych o 0,7%" - napisano w komunikacie.

Opłaty związane z łącznością wzrosły w 2014 r. o 0,2% (wobec spadku o 8,3% w 2013 r.).

"Podrożały usługi pocztowe (o 2,0%). Ceny usług telekomunikacyjnych podwyższono przeciętnie o 0,4%, w tym w wyniku wprowadzanych w 2014 r. nowych ofert odnotowano wzrost cen usług telefonii komórkowej (o 3,0%) i usług internetowych (o 2,4%), przy obserwowanym spadku cen usług telekomunikacyjnych oferowanych w pakiecie (o 7,3%) oraz usług telefonii stacjonarnej (o 2,3%). Niższe niż w 2013 r. były natomiast ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 11,4%)" - czytamy dalej.

Opłaty dotyczące edukacji w porównaniu z 2013 r. obniżono o 3,8% (po spadku o 0,3% w 2013 r.).

Ceny w zakresie restauracji i hoteli były wyższe w 2014 r. w stosunku do roku poprzedniego o 1,4% (po wzroście o 2,2% w 2013 r.), poinformował również GUS.

(ISBnews)

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Próbuje sprzedać pałac. Bez skutku. Chce go tanio wynajmować
Próbuje sprzedać pałac. Bez skutku. Chce go tanio wynajmować
"Lepiej nie siać". Żyje w Anglii, oto na czym dzisiaj zarabia
"Lepiej nie siać". Żyje w Anglii, oto na czym dzisiaj zarabia
Co zrobić z pieniędzmi na wypadek wojny? Oto złote rady eksperta
Co zrobić z pieniędzmi na wypadek wojny? Oto złote rady eksperta
Przebili Zakopane. Tu tu Polacy chcą spędzić długi listopadowy weekend
Przebili Zakopane. Tu tu Polacy chcą spędzić długi listopadowy weekend
Pozbyła się smrodu z kosza na śmieci. Internautka dzieli się sposobem
Pozbyła się smrodu z kosza na śmieci. Internautka dzieli się sposobem
Tych Polaków czekają podwyżki za ogrzewanie. Pokazali wyliczenia
Tych Polaków czekają podwyżki za ogrzewanie. Pokazali wyliczenia
Zamykają osiedlowe sklepy. Popularna sieć handlowa kurczy się w Polsce
Zamykają osiedlowe sklepy. Popularna sieć handlowa kurczy się w Polsce
To wkurzy przedsiębiorców. Kontrowersyjna działalność bez VAT [OPINIA]
To wkurzy przedsiębiorców. Kontrowersyjna działalność bez VAT [OPINIA]
Konflikt o blok przy oborze. Interweniuje Podlaska Izba Rolnicza
Konflikt o blok przy oborze. Interweniuje Podlaska Izba Rolnicza
Wzmożone kradzieże przed 1 listopada. "Zatrzymywane są całe busy"
Wzmożone kradzieże przed 1 listopada. "Zatrzymywane są całe busy"
Media pisały o jego pomyśle. Precyzuje, gdzie ma nastąpić poczęcie
Media pisały o jego pomyśle. Precyzuje, gdzie ma nastąpić poczęcie
Przekręt jak z filmu. Użyli stołów z RTG. Mistrz NBA w rękach FBI
Przekręt jak z filmu. Użyli stołów z RTG. Mistrz NBA w rękach FBI