Trwa ładowanie...
d45z6la
d45z6la

GUS: oceny koniunktury w przemyśle lepsze niż przed rokiem

Koniunktura w przemyśle w lipcu oceniana jest korzystnie, lepiej niż przed rokiem, ale nieco gorzej niż w czerwcu - wynika z badania GUS. Oceny bieżącej i przyszłej produkcji oraz prognozy portfela zamówień są pozytywne. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie.
Share
d45z6la

"W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5 (w czerwcu plus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 12 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy badania oceniają, że oceny bieżącego portfela zamówień są negatywne, na co wpływa spadek zagranicznego portfela zamówień przy niewielkim wzroście krajowego portfela zamówień.

"W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać nieznacznego spowolnienia wzrostu portfela zamówień. Diagnozy i prognozy produkcji są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w czerwcu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Niewielkie tempo wzrostu należności od kontrahentów jest zbliżone do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal nieznacznie negatywnie, odpowiednie pozytywne prognozy są mniej korzystne od formułowanych w czerwcu. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może zmniejszyć się w niewielkim stopniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać" - dodano.

d45z6la

Podziel się opinią

Share
d45z6la
d45z6la