Trwa ładowanie...
d29syr4
13-05-2016 15:05

GUS: PKB w I kw. 2016 r. wzrósł o 3,0 proc. rdr (opis 2)

#
dochodzą opinie; Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju i konfederacji Lewiatan
#

d29syr4
d29syr4

13.05. Warszawa (PAP) - PKB liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w I kw. 2016 r. o 3,0 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku PKB. Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym oceniali, że w I kw. PKB wzrośnie o 3,5 proc.

GUS podał także, że w I kwartale 2016 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,5 proc.

Ministerstwo Finansów (MF) w przesłanym PAP komentarzu wskazało, że wyniki PKB za I kw., które okazały się gorsze od oczekiwań, należy analizować w kontekście wyjątkowo dobrego IV kw. 2015 r., kiedy do wzrostu przyczyniły się czynniki o charakterze jednorazowym tj. końcówce realizacji zamówień w ramach perspektywy finansowej UE 2007-2013.

Resort zaznaczył, że na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego wskazywały wyniki produkcji i sprzedaży detalicznej, których dynamika obniżyła się w I kw.

d29syr4

"Brak jest jeszcze danych dotyczących struktury wzrostu PKB, ale z tych opublikowanych wskaźników wynika, że niższa dynamika PKB rdr, to najprawdopodobniej efekt niższej dynamiki popytu krajowego (). Popyt krajowy m.in. za sprawą konsumpcji prywatnej powinien pozostać jednak głównym czynnikiem wzrostu PKB w tym ujęciu" - podkreślił resor finansów.

W ocenie MF wsparciem dla wzrostu PKB w dalszej części br. będzie oczekiwana poprawa tempa wzrostu konsumpcji prywatnej za sprawą dobrej i poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, dobrych nastrojów konsumentów, niskiej dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz zwiększenia dynamiki dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych w efekcie uruchomienia rządowego programu "Rodzina 500 +".

Z kolei Ministerstwo Rozwoju (MR) w przesłanym PAP komunikacie wskazało, że w 2015 r. polski PKB zwiększył się realnie o 3,6 proc. a głównym czynnikiem wzrostu pozostawał popyt krajowy.

"Według szybkiego szacunku GUS w I kw. br. tego roku dynamika PKB, chociaż uległa lekkiemu spowolnieniu w stosunku do IV kw. 2015 r., to wciąż utrzymywała się na wysokim 3 proc. poziomie. Należy mieć na uwadze, że tempo wzrostu 4,3 proc. odnotowane w IV kw. ubiegłego roku było najwyższe w okresie ostatnich kilku lat. Wsparcie dla wzrostu w pierwszych trzech miesiącach br. stanowiła poprawa sytuacji na rynku pracy, w tym wzrost zatrudnienia, dobre nastroje konsumentów, a także wyniki finansowe firm" - ocenił resort rozwoju.

d29syr4

Według MR sytuacja w polskiej gospodarce pozostaje stabilna - resort podkreślił, że po dobrych wynikach odnotowanych w ubiegłym roku, prognozy i oczekiwania zagranicznych instytucji są optymistyczne i wskazują na zrównoważony charakter wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

Resort przypomniał, że zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej (KE) z 3 maja br., PKB Polski wzrośnie o 3,7 proc. w 2016 r., i o 3,6 proc. w 2017.

"Komisja Europejska ocenia, że głównym czynnikiem wzrostu polskiego PKB będzie spożycie prywatne. Wspierać je będzie poprawa sytuacji na rynku pracy oraz środki przyznawane w ramach programu Rodzina 500+. Oczekiwany jest umiarkowany wzrost inwestycji prywatnych, a przyspieszenie inwestycji publicznych spodziewane jest w 2017 r., wraz z wdrażaniem projektów w ramach perspektywy finansowej 2014-2020" - wskazało MR.

d29syr4

Ministerstwo oceniło, że zauważalne przyspieszenie wzrostu gospodarczego może nastąpić już w drugim półroczu br., na gospodarkę zaczną wyraźnie oddziaływać środki unijne. Obecnie startuje coraz więcej inwestycji dofinansowanych przez te fundusze.

MR wskazało także, że pozytywnie sytuację gospodarczą w Polsce ocenia również Międzynarodowy Fundusz Walutowy - według opublikowanego 6 maja br. raportu "Regional Economic Outlook" wzrostu PKB w Polsce w 2016 i 2017 r. wyniesie 3,6 proc.

Według głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek tempo wzrostu PKB w I kwartale br. rozczarowuje.

d29syr4

"Chociaż 3 proc. wzrost nie jest dramatem. Po wysokiej dynamice wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2015 roku (w IV kwartale - 4,3 proc,) nastąpiło tąpnięcie. Te dane wskazują na osłabienie potencjału wzrostu polskiej gospodarki. Ostatnie dobre informacje z rynku pracy - rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia - pozwalały przypuszczać, że przyspieszenie konsumpcji przełoży się na szybsze tempo wzrostu PKB. Tak się nie stało" - oceniła ekonomistka.

Starczewska-Krzysztoszek uważa jednak, że z daleko idącymi wnioskami trzeba poczekać na szczegółowe dane dotyczące PKB w I kwartale.

Jej zdaniem nie ma pewności, czy program Rodzina 500+ wpłynie pozytywnie na gospodarkę. "Część gospodarstw domowych niekoniecznie przeznaczy 500 zł na zakupy czy usługi. Niektórzy będą chcieli wydać dodatkowe pieniądze na spłatę długów, czy zakup używanego auta sprowadzonego z zagranicy, co już widać w danych statystycznych" - wskazała ekonomistka.

d29syr4

"Obawiam się, że oczekiwania dotyczące wzrostu PKB w tym roku na poziomie 3,8 proc. są zbyt optymistyczne" - dodała.

Ekonomiści Raiffeisen Polbank ocenili, że dane przedstawione przez GUS wskazują, iż skala wyhamowania wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku była silniejsza od oczekiwań.

"W pierwszych trzech miesiącach tego roku polska gospodarka wzrosła o 3,0 proc. rok do roku (rdr),a więc o 0,5 punktu procentowego mniej niż zakładał rynkowy konsensus. Zrealizował się, więc scenariusz pesymistyczny, którego źródłem w naszej ocenie było przede wszystkim dalsze wyhamowanie po stronie inwestycji. Przy dwucyfrowym spadku produkcji budowlanej w I kw., inwestycje spowolnić mogły w okolice 1-2 proc. rdr z 4,4 proc. rok do roku odnotowanych kwartał wcześniej" - podkreślili ekonomiści.

d29syr4

Ich zdaniem kolejnym źródłem wyhamowania dynamiki PKB był także spadek spożycia zbiorowego w I kw. 2016 r. "Zgodnie z ostatnią rewizją danych przez GUS IV kw. minionego rok przyniósł kumulację tej kategorii ze wzrostem o 8,7 proc. rok do roku, co dało aż 1,6 punktu procentowego z odnotowanego 4,3 proc. wzrostu gospodarczego. W I kwartale br. ten wkład spożycia publicznego był naszym zdaniem znacząco niższy" - dodali.

Ekonomiści Raiffeisen Polbank oceniają, że chociaż te dane rozczarowały to nadal, ich zdaniem, wraz z realizacją programu 500+ kolejne kwartały przynosić będą znaczące przyspieszenie dynamiki PKB w kierunku 4 proc. rdr. "() nie sądzimy, aby dzisiejszy odczyt miał kluczowe znaczenie dla kształtu przyszłej polityki pieniężnej" - wskazali.

d29syr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29syr4