GUS podał dane o inflacji
Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji. W lutym, licząc rok do roku, ceny wzrosły o 1,3 proc. To mniej niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali wzrost o 1,5 proc.
14.03.2013 | aktual.: 14.03.2013 15:51
Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji. W lutym, licząc rok do roku, ceny wzrosły o 1,3 proc. To najniższy poziom od października 2006 roku.
Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,5 proc. Licząc miesiąc do miesiąca poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmienił się. Luty jest kolejnym miesiącem, w którym wzrost cen wyhamowuje. W styczniu inflacja wyniosła 1,7 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
Wolniejszy wzrost cen może cieszyć konsumentów. Jednak prof. Cezary Wójcik, ekonomista SGH zauważa, że dla całej gospodarki sytuacja wcale nie jest korzysta. Ekspert uważa, że niska inflacja nie musi przełożyć się na wzrost konsumpcji w drugiej połowie roku. Powody spadku inflacji leżą bowiem po stronie popytowej, a nie podażowej. Ceny spadają dlatego, że ludzie ograniczają wydatki. - Nie tylko inflacja będzie płaska jak naleśnik, ale też konsumpcja będzie płaska jak naleśnik - powiedział Wójcik odnosząc się do sytuacji w drugiej połowie br.
Przeciwnego zdania są analitycy XTB. - Jeszcze w połowie ubiegłego roku mieliśmy inflację na poziomie 4 proc. Po drugim z rzędu pozytywnym zaskoczeniu jest to już jedynie 1,3 proc. Tym samym wskaźnik CPI znalazł się poniżej dolnego ograniczenia przedziału wahań wokół celu inflacyjnego. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Gwałtowny spadek inflacji w ostatnich dwóch miesiącach wynikał z czynników jednorazowych - informują przedstawiciele domu maklerskiego.
Według analityka XTB dane oznaczają, iż RPP będzie musiała przemyśleć swoją decyzję o zakończeniu cyklu obniżek szybciej niż zapewne się spodziewała. - To dobra wiadomość, gdyż jak wspomniałem, na moment obecny nie ma zagrożenia deflacją, a niższe stopy pomogą wzrostowi gospodarczemu. Rynek walut zareagował na dane spokojnie, potwierdzając, iż ewentualne dalsze obniżki nie zaszkodzą istotnie złotemu. Niska inflacja to bardzo dobra wiadomość dla polskiego rynku akcji, który ma sporo do nadrobienia wobec znacznie mocniejszych rynków w Europie Zachodniej - dodaje przedstawiciel domu maklerskiego.
[
]( http://finanse.wp.pl/id,218,wskaznik.html# )
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2013 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen - podał GUS w komunikacie.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki opłat związanych z łącznością (o 3,0%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,2%), a także żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2%), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,05 p. proc. Wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,3%), a także towarów i usług związanych z transportem (o 0,7%), mieszkaniem (o 0,1%) oraz rekreacją i kulturą (o 0,4%), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,07 p. proc. i po 0,03 p. proc." - poinformowano w komunikacie.