GUS podał dane o inflacji
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,8 proc. w
stosunku do listopada 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. -
podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
13.12.2012 | aktual.: 13.12.2012 17:01
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,8 proc. w stosunku do listopada 2011 roku (wobec 3,4 proc. w październiku), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- Takie dane nie są zaskoczeniem. Rynek spodziewał się takich danych - mówi Wirtualnej Polsce analityk BZ WBK, Marcin Luziński. - Taki spadek wynika głównie z efektów bazy i był w związku z tym łatwy do przewidzenia.
Analityk podkreśla, że w przyszłym miesiącu inflacja może wynieść już w okolicach 2 proc., a w kolejnych miesiącach może spać nawet poniżej 2 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 2,9 proc. rok do roku i o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.
Ministerstwo Finansów w przesłanym PAP komentarzu poinformowało, że wskaźniki GUS są zgodne z oczekiwaniami resortu, a w grudniu inflacja może zbliżyć się do celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc.
"Powodem wyraźnego obniżenia rocznego wskaźnika CPI był m.in. niższy niż przed rokiem wzrost cen żywności oraz spadek cen paliw. Spowolnienie gospodarcze oraz słabsza presja ze strony cen surowców powinny przyczynić się do utrzymania się tendencji spadkowej wskaźnika cen konsumpcyjnych również w kolejnych miesiącach oraz wyraźnego zbliżenia do poziomu celu inflacyjnego w grudniu br." - napisało MF.
GUS zwrócił uwagę w komunikacie, że inflacja w listopadzie na poziomie 2,8 proc. znajdowała się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 4,3 proc.), wzrost cen żywności (o 4 proc.), a także towarów i usług w zakresie transportu (o 3,1 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,12 pkt proc., 0,88 pkt proc. i 0,28 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.) obniżyły wskaźnik w listopadzie o 0,23 pkt proc.
"Listopad to drugi z kolei miesiąc br., w którym odnotowano wzrost cen żywności (o 0,5 proc., wobec 0,7 proc. w październiku br.). Najbardziej podrożały warzywa (o 6,8 proc.), przetwory makaronowe (o 1 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 0,7 proc.). Odnotowano wzrost cen przetworów młynarskich (o 0,5 proc.) oraz artykułów w grupie +mleko, sery, jaja+ (o 0,3 proc.)" - wyjaśnił GUS.
Według urzędu statystycznego więcej niż w październiku br. konsumenci płacili także za tłuszcze roślinne (były droższe o 0,2 proc.), natomiast ceny mięsa pozostały przeciętnie na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem. "W piątym z kolei miesiącu br. taniał drób (o 1,8 proc.). Wzrosły ceny wędlin (o 0,5 proc.) i mięsa wołowego (o 0,3 proc.). Ceny mięsa wieprzowego utrzymały się natomiast na poziomie notowanym w październiku br." - podał GUS.
Konsumenci w listopadzie mniej niż w poprzednim miesiącu płacili za owoce (o 2,2 proc.) i cukier (o 0,4 proc.). Natomiast napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,1 proc. Mniej niż w październiku br. płacono za kawę - o 0,2 proc. Napoje alkoholowe podrożały o 0,2 proc., a wyroby tytoniowe o 0,1 proc.
Według danych GUS opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w październiku br. o 0,4 proc. "Po podwyżkach cen notowanych od sierpnia br., w drugim z kolei miesiącu, niższe były ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,4 proc.). Obniżyły się ceny benzyn silnikowych - o 3,2 proc., oleju napędowego - o 1,2 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego (o 0,2 proc.) - napisano.
Zgodnie z danymi GUS samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,2 proc. niższych niż w listopadzie, ale wyższe niż przed miesiącem były opłaty za usługi transportowe (o 1,4 proc.). Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w poprzednim miesiącu. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,6 proc.).
- W grudniu inflacja CPI zbliży się do 2,5 proc., a w do wiosny może spaść wyraźnie poniżej 2 proc. - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP Bank S.A. - Przy braku jakichkolwiek poważnych zagrożeń dla inflacji w krótkim okresie, można oczekiwać kontynuacji cyklu obniżania stóp procentowych. W I kwartale 2013 r. oczekiwałbym skumulowanego cięcia stóp o 0,5 pkt proc., a w II kwartale o kolejne 0,25 pkt proc. - dodaje.