GUS podał dane o koniunkturze
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w czerwcu
na niższym poziomie niż odnotowano przed miesiącem i przed rokiem - wynika z badania GUS.
"Na niewielkie obniżenie wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do maja w największym stopniu wpływa spadek wartości jego składowych w usługach, a w dalszej kolejności - w przemyśle. Wartość składowej w budownictwie pozostaje na zbliżonym poziomie do odnotowanego przed miesiącem, a w handlu - w niewielkim stopniu rośnie" - napisano w komunikacie.
"W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, wszystkie składowe wskaźnika ulegają obniżeniu, w największym stopniu w usługach" - dodano.
"W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki spadek ocen prognostycznych oraz utrzymanie się - diagnostycznych. Zarówno oceny diagnostyczne, jak i prognostyczne są niższe niż przed rokiem" - napisano.
GUS: Koniunktura w przemyśle oceniana gorzej niż przed miesiącem
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu oceniany jest bardziej pesymistycznie, niż w maju i gorzej, niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z badania GUS. Bieżący portfel zamówień jest ograniczany w nieco większym stopniu niż w maju.
Zdaniem autorów badania, odpowiednie prognozy są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych w poprzednim miesiącu.
"Na nieco bardziej negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu pogorszenie ocen zagranicznego niż krajowego portfela zamówień. Przedsiębiorcy sygnalizują ograniczenie produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - napisano w badaniu.
"Nieco wolniej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności od kontrahentów. Sytuacja finansowa oceniana jest pesymistycznie, podobnie jak w maju, w najbliższych miesiącach można oczekiwać niewielkiego pogorszenia w tym zakresie. Redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od zapowiadanych w maju. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać" - dodano.
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 4 (w maju minus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. (w maju odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
GUS: w czerwcu koniunktura w handlu hurtowym gorsza niż w maju
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie gorzej niż w maju - podał w piątek GUS.
GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie 0 (w maju plus 1). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio: 18 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Spośród badanych jednostek, w czerwcu 5,2 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu hurtowym (6,3 proc. przed rokiem).
"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w czerwcu br. 52 proc. przedsiębiorstw, 50 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (49 proc. w czerwcu br., 46 proc. przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (48 proc. w czerwcu bieżącego i ubiegłego roku)" - napisano.
*GUS: Koniunktura w handlu detalicznym w czerwcu pogorszyła się *
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w czerwcu oceniany jest nieco gorze,j niż w maju - podał GUS w komunikacie.
GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie minus 9 (w maju minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio: 15 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie, podobnie jak w maju. Odpowiednie przewidywania są negatywne i gorsze niż prognozowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców" - napisano.
GUS podał, że spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżony do planowanego w maju, a ceny rosną w tempie sygnalizowanym w ubiegłym miesiącu.
"W najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się tempo wzrostu cen przewidywane w maju" - dodano.
GUS: oceny koniunktury w budownictwie w czerwcu pesymistyczne
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w czerwcu pesymistycznie, podobnie jak w maju i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat - wynika z opublikowanego w piątek badania koniunktury GUS.
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 17 (podobnie jak w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 31 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Utrzymują się negatywne oceny bieżącego portfela zamówień. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są nieznacznie mniej niekorzystnie niż w maju. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne i nieco gorsze od prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują nieco większe niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia" - napisano.
Z badania wynika, że przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do oczekiwanego w maju.
"Spośród badanych podmiotów 20 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwali w ubiegłym miesiącu" - dodano.
GUS: W czerwcu nastroje konsumentów na podobnym poziomie jak w maju
W czerwcu nastroje konsumentów utrzymały się na podobnym poziomie jak w maju - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, osiągnął taką samą wartość, jak w ubiegłym miesiącu - 27,9.
"Jego składowe uległy różnokierunkowym i niewielkim zmianom: najsilniej poprawiły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju o 1,1 pkt proc., a pogorszyły dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (obie o 0,6 pkt. proc.)" - napisano.
W porównaniu do czerwca 2012 r. wartość BWUK wzrosła o 0,6 p. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 0,5 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie - 34,6.
"Na spadek wartości wskaźnika największy wpływ miało obniżenie się wartości składowej odnoszącej się do przyszłego oszczędzania pieniędzy aż o 4,0 pkt. proc. Z drugiej strony zakres spadku wartości WWUK został ograniczony przez poprawę ocen dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia (odpowiednio o 1,1 i 1,3 pkt. proc.)" - napisano.
W czerwcu WWUK osiągnął wartość wyższą o 0,7 pkt. proc., w stosunku do analogicznego miesiąca 2012 roku. (PAP)