Trwa ładowanie...
pkb
+1
01-03-2013 10:10

GUS podał dane o PKB w IV kwartale 2012 r.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale 2012 roku o 1,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 1,4 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale - wynika z piątkowego komunikatu GUS.

GUS podał dane o PKB w IV kwartale 2012 r.Źródło: WP.PL
d39oks4
d39oks4

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2012 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Był także wyższy w porównaniu rok do roku o 1,1 proc. PKB wyrównany sezonowo to znaczy w cenach stałych przy roku odniesienia 2005.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2011r. W całym 2012 r. PKB wzrósł realnie o 2,0 proc.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)

Jak można przeczytać w komentarzu GUS-u, "na dalsze spowolnienie tempa wzrostu PKB w IV kwartale 2012 r. wpłynął, nienotowany od wielu lat, spadek spożycia ogółem oraz nieco mniejszy niż w III kwartale 2012 r., spadek akumulacji. W efekcie - popyt krajowy w skali roku obniżył się o 0,7 proc., podobnie jak w III kwartale 2012 r. Wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł -0,7 pkt. proc. (wpływ spożycia ogółem -0,5 pkt. proc. i akumulacji -0,2 pkt. proc.). Ujemny wpływ spożycia ogółem na wzrost PKB spowodowany był obniżeniem spożycia indywidualnego".

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)

Spożycie publiczne miało neutralny wpływ na wskaźniki. Negatywnie na tempo wzrostu wpłynęły: ujemna kontrybucja przyrostu rzeczowych środków obrotowych i ujemny wpływ popytu inwestycyjnego, po -0,1 pkt. proc.
Według opracowania GUS wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego utrzymał się pozytywny +1.8 pkt. Było to efektem szybszego, w stosunku do poprzedniego kwartału, wzrostu eksportu przy wolniejszym spadku importu.

d39oks4

Komentarz BZ WBK: PKB bez większych niespodzianek

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego za czwarty kwartał nie przyniosły niespodzianek w stosunku do wstępnych danych całorocznych opublikowanych wcześniej. Odczyty podstawowych wskaźników (PKB, konsumpcja, inwestycje) nie różniły się o więcej niż 0,1 pkt proc. w stosunku do naszych prognoz. W stosunku do oczekiwań rynkowych różnica była nieco większa, szczególnie w przypadku tempa wzrostu gospodarczego (konsensus 0,9 proc. przedział prognoz 0,6-1,1 proc.).
Spadek konsumpcji nie musi wcale sugerować wyraźnego dalszego pogorszenia sytuacji gospodarstw domowych i może okazać się tymczasowy ze względu na opóźnienie wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników (3-4 mld zł). Nie spodziewamy się co prawda, aby konsumpcja była głównym motorem wzrostu gospodarczego w tym roku (wzrost realnych dochodów do dyspozycji może być przeznaczony na odbudowę oszczędności), jednak prognozujemy jej wzrost w okolicach 1 proc. (poniżej tego poziomu w I połowie roku). Jeśli chodzi o inwestycje, nie uważamy, że mniejszy spadek niż w III kwartale daje nadzieję na szybkie ożywienie. W kolejnych kwartałach spodziewamy się spadku, o ok. 4 proc. w pierwszej połowie roku i w mniejszej skali w drugiej połowie. W sumie, wciąż uważamy, że głównym motorem wzrostu gospodarczego będzie eksport. Utrzymujemy prognozę dołka koniunktury w pierwszym kwartale tego roku (wzrost PKB o ok. 0,5 proc. r/r) i stopniowej poprawy w kolejnych kwartałach (wzrost PKB w IV kw. ok. 2 proc.).

d39oks4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39oks4