Trwa ładowanie...
produkcja
17-07-2009 14:16

GUS podał dane o produkcji

Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu br. o 6,2% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 4,3% wobec spadku o 5,2% w maju, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

GUS podał dane o produkcjiŹródło: AFP
d2tabpb
d2tabpb

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 16,2% m/m i zwiększyła się o 0,6% w ujęciu rocznym. W maju jej wzrost wyniósł 0,3% r/r (po korekcie).

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 6,9% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od -11,2% do -2,2%, przy średniej na poziomie -6,89%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w czerwcu br. wyższe o 0,6% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 4,0%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W maju wzrosły o 3,7% r/r.

Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1% m/m i o 0,1% w ujęciu rocznym. W maju zwiększyły się o 0,3% r/r (po korekcie).

d2tabpb

Według podanych dziś przez GUS danych w maju produkcja przemysłowa obniżyła się o 4,3% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -6,2 r/r i naszej prognozy na poziomie -7,5% r/r. To kolejny miesiąc, kiedy dynamika produkcji przemysłowej jest bardziej korzystna, a zarazem lepsza od oczekiwań rynku - komentuje dane GUS Piotr Kwicień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM.

Jego zdaniem na umiarkowaną poprawę w zakresie produkcji przemysłowej wskazywały już dane dotyczące aktywności gospodarczej, jednak odnotowana jest większa, niż wskazywałby wskaźnik PMI. Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym produkcja wzrosła o 1,7% w relacji do maja i była niższa o 5,6% w relacji do czerwca 2008 roku. Jednocześnie podany został wskaźnik cen producenta. Wyniósł on 4,0% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 3,5% r/r i naszej prognozy na poziomie 3,8% r/r. Tym razem nie zrewidowano już danych za poprzedni miesiąc.

Jak pisze w swoim komentarzu, wzrost rocznej dynamiki cen producenta nie powinien niepokoić – jest to związane z mniej korzystnymi relacjami kursowymi w czerwcu. W lipcu element ten będzie sprzyjał najprawdopodobniej obniżce dynamiki cen. W czerwcu w wyższym tempie rosły również ceny surowców co było związane ze wzrostem ich cen rynkach światowych i ciągle relatywnie słabym złotym. Dane są umiarkowanie dobre dla złotego, ale tradycyjnie nie ma na rynku bezpośredniej reakcji na publikację.

d2tabpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tabpb