GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące produkcji przemysłowej. Nie jest dobrze. Ba, jest gorzej niż spodziewali się ekonomiści.

GUS podał dane o produkcji przemysłowej
AFP / BEHROUZ MEHRI

18.08.2011 | aktual.: 18.08.2011 15:14

Licząc rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,8%. Analitycy oczekiwali, że będzie to 3,4%. Miesiąc wcześniej było to 2%. Wyraźnie zaznacza się więc tendencja spadkowa.

- Dla nas poziom produkcji przemysłowej nie jest zaskoczeniem - mówi WP Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. - My zakładaliśmy, że w lipcu wyniesie 2-2,2% - dodaje. Jak przypomina, wzrosty na poziomie 10 procent, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka miesięcy temu, nie mogą trwać nie wiadomo jak długo. Na dodatek w ostatnim czasie mocno skomplikowała się sytuacja na rynkach światowych. Najwięksi kontrahenci polskich firm zaczynają mieć problemy ze zwalniającą gospodarką, a to powoduje, że mniej są zainteresowani zamawianiem towarów w naszym kraju.

Czy to się odbije na polskim PKB? - Bez wątpienia - mówi nam Maciej Reluga. - Na początku roku można się było spodziewać, że wpływ spadającego eksportu i produkcji przemysłowej zostaną zniwelowane przez rosnące inwestycje i konsumpcję, ale teraz wszystko wskazuje, że trzeba będzie obniżyć prognozy PKB. Poziom 4% w takich warunkach jest nie do obronienia - przekonuje główny ekonomista BZ WBK.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2011 r. były o 0,4% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Największy wzrost cen zanotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,0%). Wzrosły również ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 0,9%), w tym w górnictwie rud metali o 6,4%, przy spadku cen w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 2,5%. W sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny podniesiono o 0,4%. Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,3%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,0%).

Wzrosły również ceny m.in. produkcji metali (o 0,6%), artykułów spożywczych (o 0,5%), napojów, odzieży (po 0,4%), produkcji maszyn i urządzeń, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pozostałego sprzętu transportowego, skór i wyrobów skórzanych (po 0,2%) oraz urządzeń elektrycznych (o 0,1%).

Ceny produkcji wyrobów tekstylnych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny m.in. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z metali, mebli (po 0,1%), papieru i wyrobów z papieru (o 0,2%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,3%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,4%) oraz wyrobów farmaceutycznych (o 0,8%).

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 4,3%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 6,3%). W przetwórstwie przemysłowym zanotowano wzrost cen o 4,5%, w tym największy produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 17,3%).

Wzrosły również ceny m.in. produkcji metali (o 9,6%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 7,1%), artykułów spożywczych (o 7,0%), papieru i wyrobów z papieru (o 4,9%), wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny (o 4,8%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (o 4,4%), napojów (o 3,3%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 3,2%), wyrobów tekstylnych (o 2,6%), wyrobów farmaceutycznych (o 2,2%), wyrobów z metali (o 2,1%) oraz maszyn i urządzeń (o 1,4%). Spadły natomiast ceny produkcji m.in. pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,7%), odzieży (o 0,8%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,6%) oraz produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 2,6%). Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja podniesiono o 4,1%, a w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 2,1%.

W lipcu 2011 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 5,9% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 18,8%). Podniesiono również ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 6,4%), przetwórstwo przemysłowe (o 5,4%) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,4%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2011 r. były o 0,3% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano wzrost cen budowy budynków, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 0,3%).

Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. były o 1,4% wyższe niż w grudniu ub. roku i o 1,2% wyższe niż przed rokiem.

produkcja przemysłowagusprodukcja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)