Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w kwietniu br. o 12,4% niższa niż przed rokiem i o 7,1% mniejsza w porównaniu z marcem br.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: AFP
d11ixt8
d11ixt8

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 8,0% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9% wyższym w porównaniu z marcem br. W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali - o 40,5%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 29,9%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 26,1%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 23,0%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 13,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 13,1%, maszyn i urządzeń - o 12,2%.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 8 działach m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 6,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,0%, napojów - o 1,2%.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2009 r. były o 0,6% niższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano spadek cen w przetwórstwie przemysłowym (o 0,9%), w tym największy w produkcji metali (o 4,6%). Spadły również ceny m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 2,0%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,9%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, papieru i wyrobów z papieru (o 1,7%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,5%), chemikaliów i wyrobów chemicznych, pozostałego sprzętu transportowego (o 1,3%), wyrobów z metali, maszyn i urządzeń, urządzeń elektrycznych, pozostałej produkcji wyrobów (o 1,2%), wyrobów tekstylnych (o 1,1%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, napojów, wyrobów tytoniowych (o 0,7%), wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny (o 0,5%), mebli (o 0,4%), wyrobów farmaceutycznych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,1%). Wzrosły natomiast ceny w produkcji artykułów spożywczych (o
0,3%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz odzieży (o 1,0%). Ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę podniesiono o 0,2%, a w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 0,8%. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 1,8%), w tym w górnictwie rud metali o 8,4%, przy spadku w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 0,9%.

W kwietniu 2009 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 5,1% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 20,0%). Wzrosły również ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 11,4%), w przetwórstwie przemysłowym (o 2,6%) oraz w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 2,4%).

d11ixt8

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2009 r. były o 0,1% niższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano spadek cen robót budowlanych specjalistycznych (o 0,3%) oraz budowy budynków (o 0,2%). Wzrosły natomiast ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,2%).

W porównaniu z kwietniem ub. roku ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,8% (wobec 6,0% rok wcześniej).

| Święta wpłynęły negatywnie na produkcję Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski W kwietniu produkcja przemysłowa obniżyła się o 12,4% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -10,8% r/r i naszej prognozy na poziomie -9,5% r/r. W mniejszym stopniu wzrosły ceny producenta. Wzrost wyniósł 5,1% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 5,8% r/r i naszej prognozy na poziomie 5,5% r/r. Dane o produkcji nie wyglądają jednak tak źle, jeśli uwzględnimy czynniki o charakterze sezonowym. Po pierwsze w kwietniu nie wystąpił już korzystny efekt dni roboczych, który podniósł dynamikę w marcu. Ponadto spore znaczenie miał efekt świąt. Widać to w danych odsezonowanych, które pokazują spadek o 8% r/r, mniejszy niż w poprzednim miesiącu. Z ostatecznym osądem warto będzie się zatem wstrzymać do danych za maj. W przypadku PPI zgodnie z oczekiwaniami przyspieszył wzrost cen w górnictwie, niższa była natomiast dynamika cen w przetwórstwie przemysłowym. Może to oznaczać ustępowanie presji efektu
kursowego. Dane są generalnie minimalnie niekorzystne dla złotego, choć reakcja rynku na nie jest tradycyjnie trudna do uchwycenia. Obydwie figury są również argumentem za kontynuacją procesu obniżania stóp procentowych. Mimo wszystko, oczekujemy, iż Rada wstrzyma się z obniżką w maju, zaś redukcji dokona w czerwcu. Istotniejszym argumentem niż gorsze dane o produkcji i niższy PPI będzie większy oczekiwanego wpływ efektu kursowego na ceny konsumenta oraz obserwowana stabilizacja makroekonomiczna w gospodarce globalnej. |
| --- |

d11ixt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ixt8