GUS podał dane o przemyśle
Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 13,1% r/r w okresie styczeń-marzec br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.
23.04.2010 10:33
W tym czasie zatrudnienie spadło o 3,3%, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4,7%, podano także.
GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w marcu o 22,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i były o 23,6% wyższe niż przed rokiem, podał GUS.
W lutym nowe zamówienia zmniejszyły się o 0,6% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 11,4% r/r.
Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług, podał GUS.
GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu 2010 roku na poziomie 10 pkt, czyli wzrósł o 3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał GUS.
Poprawę sygnalizuje 25% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 23% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień, na który wpływa znaczący wzrost krajowego portfela zamówień. Sygnalizowane jest również zwiększenie zagranicznego portfela zamówień, choć mniej istotne niż krajowego. Bieżąca produkcja jest rozszerzana. Utrzymują się pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji" - głosi komunikat.
GUS podkreśla, że pomimo wzrostu poziomu należności, przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. "Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość dalszej poprawy" - napisano w komunikacie.
"W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w marcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć w stopniu większym niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu" - czytamy dalej.
Najbardziej korzystne oceny formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 36 - wzrost o 6 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21 - wzrost o 3 punkty), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 19 - wzrost o 4 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 - wzrost o 4 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 18 - wzrost o 7 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 17 - wzrost o 2 punkty).
"Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 21 - wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 12 - wzrost o 6 punktów), prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (minus 8 - spadek o 14 punktów)" - napisał GUS.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 73% (w I kwartale wynosiło 72%, przed rokiem 69%), podano także.
ISB