GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w kwietniu 3830,89 zł. Oznacza to wzrost o 3 proc. w porównaniu z kwietniem 2012 roku. W ujęciu miesięcznym pensje spadły o 0,1 proc.

GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu
Źródło zdjęć: © WP.PL

Zatrudnianych w sektorze przedsiębiorstw było 5 477 500 osób. Oznacza to spadek o 1 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 0,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 2,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w kwietniu spadło rdr o 0,9 proc. rdr oraz spadło o 0,1 proc. mdm.

- Ludzi pracujących w gospodarce jest mniej, to bardzo negatywny czynnik. Rynek pracy się waha, nie widać żadnego wyraźnego ocieplenia - powiedziała w TVN CNBC Aleksandra Bluj, analityk rynku PKO BP.

Obraz
© (fot. gus)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w kwietniu 2013 r. wyniosło 3829,78 zł.

Sektor przedsiębiorstw to obecnie 1/3 zatrudnionych w Polsce.

- Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż się pogarsza i to silniej niż zakładają prognozy. W kwietniu zatrudnienie spadło o 1 proc. w ujęciu rocznym. Rynek oczekiwał spadku o 0,9 proc., nasza prognoza zakładała -0,8 proc. To największy spadek zatrudnienia od trzech lat. Pewnym pocieszeniem może być nieco wyższy od wzrost płac: 3 proc. rok do roku. Rynek liczył na 2,2 proc., prognoza TMS Brokers zakładała +2,3 proc. - Szymon Zajkowski, analityk DM TMS Brokers.

Zajkowski dodaje, że w połączeniu z oddalającą się od celu NBP inflacją oraz silniejszym niż zakładano spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, dane z rynku pracy stanowią kolejny argument dla Rady Polityki Pieniężnej za obniżką stóp procentowych. W tym kontekście ważne będą również jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej w kwietniu.

Zdaniem analityka DM TMS Brokers tym, że wciąż istnieje przestrzeń do dalszego cięcia kosztu pieniądza świadczą m. in. wypowiedzi członków RPP. Dziś Jerzy Hausner w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC powiedział, że perspektywy inflacji są argumentem za obniżką stóp.

WYNAGRODZENIE

[

Obraz
© (fot. wp.pl)

]( http://finanse.wp.pl/id,224,wskaznik.html# )

ZATRUDNIENIE

[

Obraz
© (fot. wp.pl)

]( http://finanse.wp.pl/id,231,wskaznik.html# )

wynagrodzeniaguszatrudnienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)