Trwa ładowanie...
d1q3f3o
23-10-2014 11:05

GUS: Sprzedaż we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. rdr (opis)

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. licząc rok do roku lecz spadła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem br. - podał w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Polacy ruszyli do salonów samochodowych i motocyklowych. Ich sprzedaż wzrosła o 20 proc.

d1q3f3o
d1q3f3o

Rynek liczył jednak, że Polacy kupowali we wrześniu więcej.

Dane GUS są nieco gorsze dane od przewidywanych przez ekonomistów. W tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się oni wzrostu w ujęciu rocznym o 2,4 proc. i spadku 0,1 proc. wobec sierpnia.

Najwięksi optymiści liczyli nawet na wzrost sprzedaży o 4 proc. w ujęciu rocznym (1,1 proc. wzrostu mdm), natomiast pesymiści sądzili, że wzrost nie przekroczy 1 proc. (w ujęciu miesięcznym spadnie o 1,5 proc. mdm).

Powodów do narzekań nie powinni mieć we wrześniu właściciele aptek, drogerii oraz sklepów sprzedających wyroby ortopedyczne. Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego wzrosła o 11,6 proc. rdr (spadek o 1,8 mdm).

d1q3f3o

Istotny wzrost sprzedaży detalicznej dotyczył też kategorii "pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach", która była wyższa o 6,3 proc. w ujęciu rocznym (spadek o 6,2 proc. mdm).

Znaczny wzrost odnotowała też sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. We wrześniu Polacy kupili ich więcej o 5,4 proc. licząc rok do roku (spadek o 2,5 proc. wobec sierpnia).

O 5,4 proc. mniej kupiono paliw, a odzieży i obuwia o 3,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ujęciu miesięcznym największy wzrost sprzedaży dotyczył samochodów, motocykli i części motoryzacyjnych. Ich sprzedaż była wyższa o 20 proc. w porównaniu do sierpnia. Wzrostu w tej kategorii spodziewali się ekonomiści, bowiem sprzedaż aut zaczyna się ożywiać po spadku, który był odreagowaniem po wyższych zakupach w okresie ulg podatkowych.

d1q3f3o

Według komunikatu GUS sprzedaż odzieży i obuwia spadła we wrześniu o 5,9 proc. (mdm), a sprzętu RTV AGD o 4,7 proc. Sprzedaż paliw spadła o 4 proc. w porównaniu z sierpniem.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS, w sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,1 proc.

W opublikowanej przez GUS "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju - I-III kwartał 2014 r." napisano, że w okresie tym w Polsce utrzymywały się tendencje wzrostowe, choć w trzecim kwartale w niektórych obszarach uległy osłabieniu.

d1q3f3o

"Produkcja sprzedana przemysłu, pomimo spowolnienia dynamiki w okresie lipiec-wrzesień br., w okresie dziewięciu miesięcy br. wzrosła w skali roku w większym stopniu niż przed rokiem. Produkcja budowlano-montażowa kształtowała się powyżej poziomu sprzed roku, kiedy notowano głęboki spadek" - zaznaczono.

"Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w szybszym tempie niż w okresie styczeń-wrzesień ub. roku, na co wpłynęła jej znaczna dynamika w pierwszym półroczu br." - dodano.

GUS poinformował, że w kolejnych kwartałach obserwowano stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy - wzrost zatrudnienia i ograniczenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych.

Wzrost przeciętnych wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń-wrzesień br. był wyższy niż przed rokiem, choć w trzecim kwartale nieco zwolnił. Niska inflacja korzystnie oddziaływała na dynamikę siły nabywczej płac oraz świadczeń emerytalno-rentowych" - wyjaśnił urząd.

d1q3f3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q3f3o