GUS: w IV kwartale 2014 r. wzrost PKB o 3,1 proc. rdr (aktl.)
#
dochodzi więcej danych GUS i komentarze analityków
#
27.02.2015 11:55
27.02. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2014 r. polski PKB wzrósł o 3,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2013 r. - wynika ze wstępnych szacunków GUS. To więcej o 0,1 pkt proc. niż GUS wskazywał wcześniej w tzw. szybkim szacunku.
"PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2013 r., co oznacza poprawę dynamiki realnej o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z szybkim szacunkiem opublikowanym w dniu 13 lutego 2015 r." - podał w piątek GUS.
13 lutego GUS podał, że według szybkiego szacunku PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w IV kwartale o 3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Ekonomiści ankietowani przez PAP przed 13 lutego oczekiwali wzrostu gospodarczego w wysokości 3,1 proc.
GUS podał także w piątek, że w IV kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,2 proc.
Wzrost PKB w całym 2014 r., w stosunku do opublikowanego w dniu 27 stycznia 2015 r., pozostał na niezmienionym poziomie i wyniósł 3,3 proc.
Ponadto, podał GUS "w IV kwartale 2014 r. wzrost popytu krajowego w skali roku wyniósł 4,6 proc. i był wolniejszy od notowanego w III kwartale 2014 r. (4,9 proc.)". Na wzrost popytu krajowego złożyło się, według Urzędu, wysokie, choć niższe niż w III kwartale 2014 r., tempo wzrostu akumulacji - o 8,5 proc. (wobec 12,0 proc. w III kwartale 2014 r.), w tym wzrost popytu inwestycyjnego o 9,0 proc. (w III kwartale 9,9 proc.)".
"Spożycie ogółem w IV kwartale 2014 r. było wyższe niż przed rokiem o 3,2 proc. (wobec 3,3 proc. w III kwartale 2014 r.), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,1 proc. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 4,6 pkt. proc. wobec 4,9 pkt. proc. w III kwartale 2014 r. Dodatni wpływ spożycia ogółem wyniósł 2,3 pkt. proc. wobec 2,7 pkt. proc. w III kwartale 2014 r. Na dodatni wpływ spożycia ogółem na tempo wzrostu PKB złożyły się pozytywne wpływy spożycia w sektorze gospodarstw domowych +1,6 pkt. proc. i spożycia publicznego +0,7 pkt. proc." - głosi komunikat GUS.
"Ostateczny szacunek GUS dotyczący tempa wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale poprzedniego roku okazał się lepszy od szacunku +flash+ i zgodny z wyliczeniami bazującymi na danych rocznych. Bardzo bliska szacunkom opartym na danych rocznych jest także struktura wzrostu PKB. Zgodnie z oczekiwaniami nieznacznie wyhamowało tempo wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych oraz inwestycji, nadal jednak były to bardzo przyzwoite poziomy" - komentuje dane GUS Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego SA.
"Po tym jak polska gospodarka nieznacznie wyhamowała pod koniec poprzedniego roku, na początku 2015 r. tempo wzrostu utrzyma się na poziomie zbliżonym. W kolejnych kwartałach natomiast spodziewam się stopniowego i delikatnego przyspieszania wzrostu PKB. Dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy, utrzymująca się deflacja, rekordowo niskie stopy procentowe (które w marcu zostaną jeszcze obniżone), czy wreszcie rozkręcanie karuzeli ze środkami unijnymi z perspektywy finansowej 2014-2020 będą głównymi czynnikami wspierającymi i konsumpcję, i inwestycje. Popyt krajowy pozostanie głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce, ale i popyt zewnętrzny może w tym roku okazać się wsparciem, jeśli poprawiać się zacznie koniunktura w strefie euro. Podtrzymuję opinię, że wzrost PKB w Polsce w tym roku ma szansę osiągnąć 3,5-3,6 proc." - przewiduje Kurtek.
"Dane są nieznacznie lepsze od oczekiwań, jednak większych zaskoczeń nie było" - komentuje z kolei Marcin Mrowiec z Banku Pekao SA. "Pozytywem jest to, że odchylenia są w górę a nie w dół, zaś bieżące wskaźniki makroekonomiczne sugerują w 2015 wzrost na poziomie co najmniej roku poprzedniego (3,3 proc.), a jeśli uspokoi się sytuacja na Wschodzie, zaś na Zachodzie wzrost przyspieszy i oddalone zostaną obawy o trwałość strefy euro (Grecja, wybory w innych ważnych krajach UE w kolejnych miesiącach), to wzrost zapewne będzie większy" - dodaje.
"Dynamika PKB Polski w IV kw. 2014 r. wyniosła 3,2 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. - Pomimo tego, że to słabszy wynik niż w poprzednich kwartałach, okazał się on być lepszy od pierwotnych szacunków. Polską gospodarkę napędzają przede wszystkim inwestycje, co bardzo pozytywnie wpływa na sytuację na rynku pracy" - komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
Eksperci zgodnie twierdzą też, że dane GUS są dość neutralne dla RPP w kontekście spodziewanej w przyszłym tygodniu decyzji o obniżce stóp procentowych, bo raczej zgodne z oczekiwaniami.