Trwa ładowanie...
d35gyyy
21-08-2015 14:40

GUS: w sierpniu poprawiła się ocena koniunktury

W sierpniu dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych branż zgłaszają lepsze oceny koniunktury niż w lipcu br. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

d35gyyy
d35gyyy

Firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają w sierpniu koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem.

"W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 7 (plus 6 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 11 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 11 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie Urzędu.

"W sierpniu bieżący portfel zamówień oceniany jest korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Optymistyczne oceny krajowego oraz nieznacznie pesymistyczne - zagranicznego portfela zamówień są zbliżone do zgłaszanych w lipcu. Od maja br. odnotowuje się niewielkie spowolnienie wzrostu bieżącej produkcji. Aktualna sytuacja finansowa jest oceniana nieznacznie negatywnie, podobnie jak w czerwcu i lipcu bieżącego roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowywany jest nieco szybszy wzrost należności, natomiast opóźnienia płatności za sprzedane produkty w niewielkim stopniu zmniejszają się. Prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji są bardziej korzystne od formułowanych w czerwcu i lipcu br., a sytuacji finansowej utrzymują się w tym okresie na zbliżonym poziomie. Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Od czerwca przedsiębiorcy przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać na dotychczasowym poziomie" - dodano.

W sierpniu przedsiębiorstwa średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) oceniają koniunkturę bardziej korzystnie niż lipcu. Oceny koniunktury formułowane przed podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) są pozytywne, po nieznacznie negatywnych opiniach sprzed miesiąca.

d35gyyy

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 20 w sierpniu, plus 15 w lipcu - oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich sześciu lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 19 w sierpniu, plus 21 w lipcu - oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich dwóch lat), mebli (plus 18 w sierpniu, plus 10 w lipcu - oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich siedmiu lat), papieru i wyrobów z papieru (plus 16 w sierpniu, plus 12 w lipcu), metalowych wyrobów gotowych (plus 16 w sierpniu, plus 11 w lipcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 15 w sierpniu, plus 16 w lipcu - od kwietnia br. oceny koniunktury utrzymują się na zbliżonym poziomie), pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 w sierpniu, plus 10 w lipcu). Negatywnie koniunktury oceniają jedynie producenci odzieży (minus 15 w sierpniu, minus 18 w lipcu).

Firmy prowadzące działalność związaną z budownictwem od stycznia br. formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury (w sierpniu są one zbliżone do sygnalizowanych w lipcu br.).

W sierpniu - jak podaje GUS - ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (podobnie jak w lipcu). Poprawę sygnalizuje 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16 proc. (przed miesiącem było to odpowiednio 16 proc. i 17 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Utrzymują się nieznacznie niekorzystne diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej. Aktualna sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Firmy nadal sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

d35gyyy

Mniej korzystne niż w lipcu są prognozy portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa nie zmieni się. Niewielkie redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do planowanych w lipcu. Przedsiębiorcy zapowiadają, podobny do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, spadek cen robót budowlano-montażowych.

Oceny koniunktury z podmiotów zajmujących się handlem hurtowym są nieco bardziej korzystne niż przed miesiącem, choć od kwietnia br. do lipca br. były one coraz mniej optymistyczne.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 11 (plus 10 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 9 proc.).

d35gyyy

Od marca br. oceny sprzedaży są korzystne, choć w sierpniu mniej optymistyczne niż w lipcu. W ostatnich miesiącach przewidywania w tym zakresie były coraz mniej optymistyczne, ale w sierpniu nieco się poprawiają. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są pozytywne, lepsze od zgłaszanych miesiąc wcześniej. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, skala wzrostu zamówień towarów u dostawców może się również nie zmienić. W tym sektorze zatrudnienie może rosnąć w stopniu zbliżonym do zapowiadanego przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują niewielkie spowolnienie dynamiki cen towarów.

Od marca 2015 r. utrzymują się korzystne opinie dotyczące koniunktury handlu detalicznego. Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od siedmiu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie, w sierpniu bardziej korzystnie niż w lipcu.

Ogólny klimat koniunktury w tym sektorze kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 4 (plus 3 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 13 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d35gyyy

Diagnozy i prognozy sprzedaży są nieco bardziej korzystne od zgłaszanych w lipcu. Od 2013 r. stopniowo zmniejsza się pesymizm ocen sytuacji finansowej, negatywnych od połowy 2008 r. Od marca br. - za wyjątkiem lipca, kiedy to dyrektorzy przewidywali niewielkie pogorszenie sytuacji finansowej - prognozy są nieznacznie optymistyczne. Poziom nadmiernych zapasów towarów nie zmienia się. Mimo to, ze względu na poprawę korzystnych prognoz sprzedaży, skala zamówień towarów u dostawców może się zwiększyć. Zatrudnienie może wzrosnąć w niewielkim stopniu, podobnie jak planowano w lipcu.

d35gyyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35gyyy