Trwa ładowanie...
d2vqe0k
22-10-2015 14:11

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł do -8 pkt w październiku

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w październiku na poziomie minus 8 wobec minus 5 wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

d2vqe0k

Poprawę koniunktury sygnalizuje 11% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 19% (przed miesiącem odpowiednio: 13% i 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy portfela zamówień są nieco bardziej negatywne od zgłaszanych we wrześniu, przy utrzymujących się niekorzystnych ocenach produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są bardziej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych we wrześniu. Przedsiębiorcy zapowiadają, zbliżony do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, spadek cen robót budowlano-montażowych" - czytamy w komunikacie.

Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Październik jest trzecim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, podał też GUS.

"W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w październiku kształtuje się na poziomie 80% (79% w analogicznym miesiącu ub. r.)" - czytamy dalej w komunikacie.

(ISBnews)

d2vqe0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqe0k