Trwa ładowanie...
d2qhhp1
20-01-2017 14:13

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł do -9,8 pkt w styczniu

Warszawa, 20.01.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w styczniu br. na poziomie minus 9,8 pkt wobec minus 17,4 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

d2qhhp1
d2qhhp1

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,5% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 24,2% (przed miesiącem odpowiednio 8,4% i 25,8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w grudniu. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w grudniu. Zapowiadany jest niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych, najmniej znaczący od sierpnia 2011 r." - czytamy w komunikacie.

Spośród badanych podmiotów 24,9% (przed rokiem 23,7%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Styczeń jest szóstym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, podał też GUS.

GUS zwrócił uwagę, że do 2013 r. zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (64,8% w styczniu 2013 r. 70,5% w styczniu 2014 r). W styczniu br. jest ono oceniane na poziomie 73,9%, wyższym od odnotowanego również w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat (71,9% przed rokiem, 72,9% w styczniu 2015 r.).

W styczniu 15,7% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje aktualne moce produkcyjne (przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych zmianach popytu) jako zbyt duże, 72,2% jako wystarczające, a 12,1% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 19,5%, 70,3%, 10,2%), podano także.

(ISBnews)

d2qhhp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhhp1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj