Trwa ładowanie...
d27uut4
d27uut4

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detal. urzymał się na poziomie +3 pkt w XI

Warszawa, 21.11.2014 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w listopadzie na poziomie plus 3 pkt, tj. nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 
Share
d27uut4

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15% (analogicznie jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku, i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Utrzymują się optymistyczne prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Oceny bieżącej sprzedaży są pozytywne, wobec nieznacznie niekorzystnych sprzed miesiąca. Diagnozy sytuacji finansowej są mniej niekorzystne niż w październiku. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, iż ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie" - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: włókno, odzież, obuwie (plus 14 - spadek o 3 pkt proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 3 - wzrost o 5 pkt proc.), żywność (plus 1 - wzrost o 2 pkt proc.) oraz pojazdy samochodowe (plus 1 - wzrost o 1 pkt proc.).

d27uut4

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 5 (plus 7 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 12%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie., podał też GUS.

"W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w październiku, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży są korzystne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w październiku. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie pesymistycznie, w najbliższych miesiącach może nie ulec zmianie. Przedsiębiorcy przewidują, iż dynamika cen będzie zbliżona do zapowiadanej w październiku" - napisał Urząd.

(ISBnews)

d27uut4

Podziel się opinią

Share
d27uut4
d27uut4