GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł o 1 pkt do 1 pkt w czerwcu
Warszawa, 23.06.2014 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie 1 pkt, czyli pogorszył się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
23.06.2014 14:17
Warszawa, 23.06.2014 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie 1 pkt, czyli pogorszył się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio: 17% wobec 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieznacznie optymistycznie, podobnie jak w maju, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Oceny bieżącej sprzedaży są mniej korzystne od sygnalizowanych w maju. Utrzymują się nieznacznie pozytywne przewidywania w tym zakresie. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano w maju" - czytamy w komunikacie.
W podziale
na branże korzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 5 ? spadek o 3 pkt proc.), a negatywnie ? dyrektorzy podmiotów z pozostałych prezentowanych branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 6 ? wzrost o 6 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 2 ? spadek o 2 pkt proc.) oraz żywność (minus 1 ? spadek o 1 pkt proc.).
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 10 (plus 11 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10% (przed miesiącem odpowiednio 21% i 10%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.
"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne od formułowanych w maju. Utrzymują się nieznacznie pozytywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano miesiąc wcześniej" - napisał Urząd.
(ISBnews)