Gwałtowna wyprzedaż brytyjskiej waluty na rynkach

Polska przyjmuje pakt fiskalny. Gwałtowne osłabienie funta do głównych walut, także do polskiego złotego. Ze Stanów Zjednoczonych pojawiają się głosy o ograniczeniu, bądź nawet zakończeniu programu QE3, skutkiem czego nastąpiło gwałtowne umocnienie dolara do euro.

Gwałtowna wyprzedaż brytyjskiej waluty na rynkach
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

21.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 09:26

Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie paktu fiskalnego. Pakt ten nakłada dodatkowe ograniczenia w obszarze finansów publicznych. Minister finansów będzie kontrolował wielkość długu publicznego tak, aby nie zagrażał stabilności finansowej naszego kraju. Zdecydowanie zwiększy to presję na rozsądniejsze planowanie budżetu. Konsekwencje wynikające z niestosowania się do założeń paktu będą wyciągane dopiero, gdy Polska wejdzie do Strefy Euro.

Wczoraj poznaliśmy też protokół z posiedzenia Banku Anglii. Podstawowe parametry polityki pieniężnej zostały niezmienione (główna stopa procentowa 0,5%, wartość zakupów aktywów 375 mld GBP). Coraz więcej członków Komitetu Polityki Pieniężnej widzi potrzebę zwiększenia wartości skupu aktywów (QE). Publikacja protokołu zwiększyła wśród inwestorów przekonanie, że Bank Anglii wróci do drukownia pieniędzy. To w automatyczny sposób osłabiło funta, złoty w relacji do funta jest najsilniejszy od końca sierpnia 2011 roku.

Kolejne dane, napłynęły wczoraj ze Stanów Zjednoczonych, dotyczyły one sektora nieruchomości a także inflacji PPI. Jako że były zgodne z oczekiwaniami analityków, bądź nieznacznie się różniły, nie wywołały większej zmienności na rynkach globalnych, a tym samym miały jeszcze mniejszy wpływ na rodzimą walutę. Wczoraj wieczorem opublikowany został protokół z posiedzenia FOMC. Komitet zgodził się na dalszy skup aktywów, aż do poprawy sytuacji na rynku pracy, ale coraz częściej pojawiają się głosy co do ograniczenia tego programu lub nawet jego zakończenia. Niektórzy członkowie Komitetu nie chcą nawet czekać do momentu poprawy na amerykańskim rynku pracy, bo uważają, że dalsze działanie programu jest zbyt ryzykowne. Po tej informacji kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od 23 stycznia br.

Dzisiaj napłyną na rynek informacje dotyczące wstępnych indeksów PMI, m.in. dla Francji, Niemiec, USA, a także dla całej Strefy Euro, wskazując czy mamy do czynienia z bardziej trwałym ożywieniem gospodarczym. Istotnym dla rynków powinien być odczyt dla Niemiec, ponieważ w ostatnim czasie dane z tej gospodarki pozytywnie zaskakiwały inwestorów.

O godzinie 14.00 poznamy dzisiaj protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, informacje jakie się pojawią nie powinny zaskoczyć analityków, gdyż kierunek jaki obrała sobie Rada jest znany, a tym samym marcowa obniżka stóp procentowych wydaje się przesądzona.

Szereg ważnych danych poznamy też zza oceanu, o 14.30 dane z rynku pracy i inflacja CPI, o 16.00 odczyty indeksu FED z Filadelfii oraz indeks wkaźników wyprzedzających Conference Board. Także o 16.00 opublikowane zostaną informacje o wielkości sprzedaży domów na rynku wtórnym, a najpóźniej o godz. 17.00 zmiany zapasów ropy. Oczekiwane są dane lepsze od poprzednich odczytów, jeżeli takowe będą mogą spowodować umocnienie się dolara do głównych walut, w tym złotego.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 02.01.2013 do 21.02.2013

Na parze EUR/PLN zaobserwowaliśmy korektę ruchu wzrostowego. Ograniczenie w okolicach 4,1850-4,1870 okazały się silne. Na chwilę obecną kurs znajduje się na poziomie 4,16 i porusza się w ramach wyznaczonego na wykresie szerokiego kanału. Pierwszymi oznakami zmiany trendu będzie przekroczenie ograniczeń kanału na poziomach 4,1850 lub 4,1460.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 02.01.2013 do 21.02.2013

Kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,4040, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3640. Kurs nie zdołał przebić górnego ograniczenia i skierował się ku dolnym ograniczeniom formacji. Obecnie testowany jest opór w postaci 61,8% zniesienia Fibonacciego. W przypadku jego przebicia możliwy jest ruch powrotny w kierunku górnego ograniczenia kanału.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.01.2013 do 21.02.2013

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Wczoraj kurs dynamicznie ruszył do góry ustanawiając maksimum ostatnich tygodni na poziomie 3,1450. Ten poziom obecnie stanowi opór do dalszych wzrostów, jego przebicie powinno wynieść kurs w rejony górnego ograniczenia kanału w okolicach 3,1570. Wsparcie stanowić będzie 3,1050 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 02.01.2013 do 21.02.2013

Kurs GBP/PLN ustalił wczoraj minimum na poziomie 4,7490. Kurs porusza się w dość szerokiej formacji trójkąta. Wsparcie stanowi przecięcie się dolnego ograniczenia trójkąta z 0% zniesieniem Fibonacciego. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będą kolejne zniesienia Fibonacciego a także górne ograniczenie trójkąta.

Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)