Halicki: priorytetem budowa sieci szerokopasmowego internetu
Budowa sieci szerokopasmowego internetu jest priorytetem resortu administracji i cyfryzacji - mówił w środę w Warszawie szef MAC Andrzej Halicki podczas konferencji FTTH 2015 poświęconej rozwojowi dostępu do szybkiego internetu.
11.02.2015 19:35
Dwudniowa konferencja, która odbywa się w Warszawie została zorganizowana przez organizację FTTH Council Europe. Organizacja powstała w 2004 roku, jej celem jest rozwój ultra-szybkich światłowodowych sieci dostępowych. Konferencje FTTH są jednymi z najważniejszych wydarzeń dla branży telekomunikacyjnej i internetu światłowodowego. Do FTTH Council Europe należy ponad 150 firm członkowskich.
FTTH to skrót od angielskich słów Fibre to the Home, które najczęściej tłumaczone są na "światłowód do domu". Są to połączenia internetowe, które wykorzystują światłowód do transmisji danych z prędkością światła do budynków mieszkalnych czy biur (wtedy używa się skrótu FTTB - PAP).
Halicki powiedział, że MAC wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej nadzoruje budowę regionalnych sieci szerokopasmowych.
"W ich ramach powstanie ok. 30 tys. km nowoczesnych sieci szkieletowo - dystrybucyjnych. Obecnie zrealizowano już blisko 15 tys. km infrastruktury szerokopasmowej. Równolegle do tych dużych inwestycji ministerstwo zaangażowane jest w realizację +mniejszych+ projektów budowy sieci dostępowych. Przewiduje się, że do końca tego roku powstanie ich ponad 17 tys. km. Realizujemy te projekty, aby każdemu obywatelowi naszego kraju zapewnić możliwość dostępu do szybkiego internetu, spełniającego wymagania Europejskiej Agendy Cyfrowej" - powiedział Halicki.
Dodał, że budowa fundamentów sieci FTTH, czyli szerokopasmowych sieci szkieletowo - dystrybucyjnych, traktowana jest przez resort cyfryzacji priorytetowo.
Halicki zaznaczył, że pełne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga także wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych. "Dlatego resort cyfryzacji wspiera inicjatywy, które zapobiegają wykluczeniu cyfrowemu i sprzyjają podniesieniu kompetencji cyfrowych" - podkreślił Halicki.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj powiedziała, że stabilność i szybkość połączenia internetowego są bardzo ważne dla firm, które prowadzą działalność transgraniczną, instytucji zdrowia publicznego, instytucje finansowych, szkół i mediów.
"Internet jest krwiobiegiem gospodarki. Rozwój infrastruktury światłowodowej będzie prowadzić do dalszego wzrostu gospodarczego i przyczyni się do polepszenia, jakości życia, umożliwiając działanie usług takich jak e-biznes, e-zdrowie, telepraca czy e-learning. - mówiła Gaj.
Dodała, że sieci FTTH przyniosą także korzyści użytkownikom sieci. "Można sobie łatwo wyobrazić, że dzięki powszechnemu dostępowi do ultraszybkiego internetu studenci z krajów mniej rozwiniętych i obszarów wiejskich będą mogli studiować na najlepszych uczelniach z domu - dzięki platformom e-learningowym - mamy będą mogły pracować z domu dzieląc swój czas proporcjonalnie między pracę a wychowywanie dziecka, a osoby w podeszłym wieku będą mogły skonsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu i uciążliwego czekania w kolejkach" - podkreśliła Gaj.
Dwudniowa konferencja poświęcona jest m.in. przyszłej roli sieci w Europie i na świecie, inteligentnym miastom, zastosowaniu sieci w e-administracji i e-learningu, budowie i finansowaniu infrastruktury oraz innowacyjnym rozwiązaniom.