Halicki: w 2015 r. położyliśmy w Polsce 30 tys. km sieci światłowodowych
W tym roku położyliśmy 30 tys. km sieci światłowodowych, a do 2020 r. na inwestycje w tę infrastrukturę przeznaczymy 1 mld euro ze środków unijnych - powiedział w środę minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki na szóstym Forum Rozwoju Mazowsza
07.10.2015 11:10
"Chciałbym powiedzieć z dużą satysfakcją, że bilans inwestycji związanych z z aktywnością Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest dobry. Bilans jest tak dobry, że gdybyśmy przełożyli go na kilometry sieci, to w tym roku położyliśmy w Polsce 30 tys. km sieci światłowodowych" - powiedział Halicki, podczas otwarcia szóstego Forum Rozwoju Mazowsza na Stadionie Narodowym.
Jak mówił PAP przed rozpoczęciem forum, obecny postęp budowy szkieletowych sieci światłowodowych (nieumożliwiających jeszcze bezpośredniego dostępu do internetu), został zrealizowany w ok. 97 proc. i zostanie całkowicie zakończony do końca obecnej kadencji parlamentu.
"Prace zakończyły się właściwie we wszystkich regionach. Mazowsze w tym miesiącu zakończy budowę swoich 4 tys. sieci. Czekamy też na finał prac na Podkarpaciu, w Małopolsce i bardzo małego odcinka na śląsku" - zaznaczył szef MAC.
Przypomniał również, że z punktu widzenia dostępności szybkiego internetu w Polsce, jeszcze ważniejsza będzie obecna unijna perspektywa finansowa 2014-2020.
"Na infrastrukturę przeznaczamy ponad 1 mld euro. Oczywiście jedną piątą tych środków już uruchomiliśmy, zgodnie z pozytywnymi oczekiwaniami rynku telekomunikacyjnego, ponieważ wszystkie technologie są możliwe do zastosowania" - mówił Halicki. Przypomniał również, że środki te będą przeznaczone m.in. na budowę sieci dostępowych i tzw. "ostatniej mili" (które umożliwią już bezpośredni dostęp do internetu).
Halicki zaznaczył też, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego organizowane będą konkursy i wydawane środki, gwarantuje szkołom i innym instytucjom publicznym dostęp do internetu o szybkości 100 Mb/s.
Na otwarciu Forum Rozwoju Mazowsza miała być również obecna premier Ewa Kopacz, jednak nie udało jej się dotrzeć na miejsce.
"Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Polska dokonała skoku cywilizacyjnego, który zawdzięczamy w dużej mierze europejskiej solidarności, której wyrazem są także środki unijne. Stoi przed nami zadanie mądrego wykorzystania szansy, jaka otwiera się w perspektywie finansowej 2014-2020 r. nie możemy jej zmarnować" - napisała Kopacz w liście do uczestników forum, odczytanym przez Halickiego.
Forum Rozwoju Mazowsza to konferencja promująca nowy okres programowania funduszy unijnych na lata 2014-2020, mająca na celu popularyzację innowacyjności i przedsiębiorczości w województwie mazowieckim. Jej celem jest zaprezentowanie osiągnięć i przedsięwzięć, które powstały dzięki unijnemu dofinansowaniu. Impreza odbywa się w środę i czwartek (7-8 października) na Stadionie Narodowym w Warszawie.