Trwa ładowanie...
d4ia7b9
ryby
04-11-2008 16:20

Handel dorszami - tylko przez centra sprzedaży

Rybacy będą mogli sprzedawać bałtyckie
dorsze tylko w tzw. centrach pierwszej sprzedaży ryb - zakłada
projekt ustawy o organizacji rynku rybnego. Ma to ukrócić
funkcjonowanie szarej strefy i umożliwić kontrolę nad połowami.

d4ia7b9
d4ia7b9

We wtorek sejmowe komisje: rolnictwa oraz infrastruktury skierowały projekt do prac w podkomisji.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke podkreślił, że Polska, wstępując do UE, zobowiązała się do realizacji Wspólnej Polityki Rybackiej, a także zgodziła się na program ochrony dorsza na Bałtyku. Dodał, że konsekwentne przestrzeganie limitów połowów ma doprowadzić do znacznego zwiększenia limitów w 2010 roku.

Centrum pierwszej sprzedaży ryb to wyodrębniony w porcie lub przystani obiekt wyposażony w niezbędną infrastrukturę (wyładunkową, transportową), przeznaczony do prowadzenia np. aukcyjnej sprzedaży. W Polsce jest pięć takich (we Władysławowie, w Darłowie, na Helu, w Kołobrzegu i Ustce) i jak zaznaczył Plocke, dotąd nie działają.

Krzysztof Jurgiel (PiS) zauważył, że zastrzeżenia do ograniczenia sprzedaży do centów ma prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, że taka regulacja może prowadzić do monopolizacji rynku rybnego. Dodał, że organizacje rybackie zaś wskazują, że przepis ten może naruszać zasadę wolności gospodarczej.

d4ia7b9

Plocke wyjaśnił, że takie rozwiązanie jest kluczowe dla funkcjonowania tej ustawy, gdyż powoli na faktyczną kontrolę złowionych dorszy i ograniczy nieuczciwą konkurencję wśród rybaków oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem i przetwórstwem.

Według wiceministra, centra pierwszej sprzedaży mają wyłącznie ewidencjonować połowy, a nie decydować komu i za ile rybacy sprzedadzą ryby.

Nowe przepisy zakładają, że dane o sprzedaży ryb będą musiały być wprowadzone do systemu informatycznego, prowadzonego przez ministra rolnictwa. Zaś wprowadzenie ryb do obrotu będzie odbywało się na podstawie "karty sprzedaży".

Projekt reguluje także zasady udzielania pomocy finansowej na rynku rybnym. Chodzi o działania interwencyjne objęte unijną pomocą, m.in. wycofanie produktów rybnych, ich przechowywanie oraz prywatne składowanie. Z tych działań będą mogły skorzystać wyłącznie uznane organizacje producentów.

Zgodnie z projektem ustawy, kontrolą produktów rybnych zajmą się okręgowe inspektoraty rybołówstwa morskiego oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Projektowana ustawa zastąpi dotychczasową ustawę ze stycznia 2004 roku.

Podkomisja ma zakończyć pracę do 19 listopada.

d4ia7b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ia7b9