Handlowcy wkurzeni na rząd. Niemiła niespodzianka tuż przed świętami

Tak kluczowe postanowienia jak te dotyczące nieprzedłużenia zerowego podatku VAT na żywność nie powinny być ogłaszane na dwa tygodnie przed wygaśnięciem rozporządzenia - narzeka Polska Izba Handlu. Handlowcy mają do rządu pretensje, bo zmian cenówek trzeba będzie dokonywać w gorącym, świątecznym okresie.

Handlowcy wkurzeni na rząd. Niemiła niespodzianka tuż przed świętami
Handlowcy wkurzeni na rząd. Niemiła niespodzianka tuż przed świętami
Źródło zdjęć: © Freepik
oprac. AS

Ministerstwo Finansów zadecydowało, że zerowa stawka VAT na niektóre artykuły żywnościowe będzie obowiązywać tylko do końca marca 2024 r. Od 1 kwietnia podatek wróci w "starej" postaci i znów będzie wynosił 5 proc. Taką samą stawkę konsumenci płacili przed styczniem 2022 r., gdy rząd PiS w ramach działań antyinflacyjnych zdecydował się znieść VAT na m.in. na owoce, warzywa, mięso i nabiał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Handlowcy są tym faktem zbulwersowani. Nie chodzi im jednak o sam fakt podniesienia daniny. Przedmiotem kontrowersji jest fakt, że decyzja została podjęta dwa tygodnie przed wygaśnięciem rozporządzenia, co daje branży mało czasu na dostosowanie się do zmian.

Przedsiębiorcy zaskoczeni zmianą VAT

Prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński podkreśla, że decyzja resortu finansów nakłada na przedsiębiorców i od zatrudnionych przez nich pracowników ogromu pracy.

– Znalezienie czasu na wymianę cenówek związanych z nieprzedłużeniem zerowej stawki na żywność w okresie przedświątecznym będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Sklepy nie będą w stanie przygotować się do nowej rzeczywistości też w ostatnich dniach marca, ponieważ jest to weekend – nie tylko z niedzielą niehandlową, lecz także świąteczny. Przedsiębiorcy nie mogą być zmuszani do pracy w tym czasie. Ubolewamy, że kwestia nieprzedłużania zerowego VAT-u na żywność nie została skonsultowana z branżą – tłumaczy Ptaszyński.

Polska Izba Handlu wezwała rząd, by akty prawne i podejmowane decyzje o znaczeniu gospodarczym miały vacatio legis co najmniej pół roku. - Biznes musi mieć czas na dostosowanie się do nowego prawa - pisze prezes PIH.

Czekają nas podwyżki cen?

Eksperci nie są zgodni w kwestii tego, czy zmiana stawki VAT automatycznie pociągnie za sobą podwyżki cen w sklepach. W rozmowie z WP Finanse Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, stwierdził, że obecna sytuacja jest nietypowa, bo najwięksi detaliści w kraju toczą ze sobą zażartą wojnę cenową.

Największe sklepy prześcigają się wręcz w promocjach, które często nie są skorelowane z cenami rynkowymi, w tym żywności. Podwyżki były dotychczas wykorzystywane do podniesienia marży. Dlatego rodzi się pytanie: czy i tym razem tak się stanie, skoro konkurencja jest tak zażarta – zauważył ekspert.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)