Trwa ładowanie...
monopol
08-08-2014 07:21

Historyczne otwarcie sektora energetycznego

Koniec monopolu meksykańskiego giganta naftowego - Pemexu. Meksykański Kongres zatwierdził radykalne zmiany w sektorze energetycznym. Po raz pierwszy od 1938 roku zagraniczne firmy będą miały prawo do eksploatacji złóż ropy i gazu.

Historyczne otwarcie sektora energetycznegoŹródło: Fotolia
d2gkduw
d2gkduw

W Meksyku wchodzi w życie reforma energetyczna, która wymagała zmian w konstytucji. Te zostały zatwierdzone pod koniec zeszłego roku. Przekształcenie uzasadniono koniecznością modernizacji technologicznej i zmiany organizacji sektora energetycznego.

Ma to związek ze spadkiem produkcji ropy naftowej - w ciągu dziesięciu lat o jedną czwartą. Ucierpiał na tym budżet państwa, który w jednej trzeciej jest zasilany przez Pemex. Rząd nie ma środków na poszukiwanie nowych złóż oraz metod wydobycia. Prywatyzacja ma być szansą na czerpanie większych zysków z sektora.

W myśl nowych zapisów, zagraniczne firmy będą mogły poszukiwać i wydobywać gaz i ropę. Wprowadzono również konkurencję w przetwarzaniu, magazynowaniu i dystrybucji zasobów naturalnych. Firmy występujące samodzielnie bądź jako partnerzy Pemexu będą musiały płacić podatki i wnosić opłaty związane z tą działalnością. Jednocześnie Meksyk będzie właścicielem wydobywanej na jego terenie ropy i gazu. Zmiany te mogą być istotne dla Polski ze względu na sposób wydobycia gazów niekonwencjonalnych, w tym gazu łupkowego.

Meksykańskie rezerwy ropy naftowej zajmują 18. miejsce na świecie, a złoża niekonwencjonalne - czwartą pozycję w globalnych rankingach.

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw