Hollande: deficyt budżetowy Francji musi być traktowany elastycznie

Francja respektuje swe zobowiązania wobec UE dotyczące redukcji deficytu budżetowego, ale ze względu na reformy, które wprowadza, jej deficyt budżetowy powinien być traktowany "elastycznie" przez UE - powiedział w poniedziałek prezydent Francois Hollande.

Hollande: deficyt budżetowy Francji musi być traktowany elastycznie
Źródło zdjęć: © AFP

- W kwestii budżetu każdy kraj, również Francja, muszą respektować swoje zobowiązania zważywszy jednak na to, że Paryż wdraża już ważne reformy, proces równoważenia budżetu powinien być traktowany z pewną tolerancją - powiedział prezydent w pierwszym dniu dwudniowej konferencji poświęconej konsultacjom społecznym dotyczącym reform rynku pracy.

Wobec planowanych przez rząd reform dwa związki zawodowe: FO i największy francuski związek CGT ogłosiły w poniedziałek, że nie wezmą udziały w drugim dniu konferencji.

Związki zawodowe sprzeciwiają się od początku tzw. paktowi odpowiedzialności, czyli pakietowi reform gospodarczych, które forsuje rząd. Od jego ogłoszenia francuska lewica oskarża Hollande'a o skręt na prawo i forsowanie przez socjalistyczny rząd polityki "socjaldemokratycznej".

Pakt odpowiedzialności zakłada udzielenie przedsiębiorstwom pomocy finansowej rzędu 40 mld euro w zamian za utworzenie przez nie do roku 2017 pół miliona nowych miejsc pracy.

W kwietniu Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, zatwierdziło program oszczędności w wydatkach publicznych na 50 mld euro. Podczas głosowania ujawniły się głębokie podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

Przyjęty plan przewiduje, że w latach 2015-2017 państwo zaoszczędzi 18 mld euro, samorządy regionalne - 11 mld euro, a 21 mld euro zostanie zaoszczędzone na osłonach społecznych. Dzięki temu deficyt budżetowy Francji ma zejść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB.

Program obejmuje również zamrożenie na rok emerytur i świadczeń socjalnych oraz zamrożenie wynagrodzeń większości pracowników administracji państwowej do 2017 r. Zamrożenie świadczeń socjalnych nie obejmie najbiedniejszych i emerytów o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1200 euro.

Dzięki programowi naprawczemu francuskiej gospodarki Komisja Europejska dała Francji dodatkowe dwa lata na zejście z deficytem do akceptowanego poziomu.

Źródło artykułu:PAP
oszczędnościuebudżet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)