Wielki powrót upałów. Tego szef nie może ci odmówić

W przyszłym tygodniu nad Polskę znów nadciągnie fala upałów. W wielu miejscach w kraju temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. A to obliguje pracodawców do podjęcia określonych działań.

Idą upały. Tego twój szef nie może ci odmówić
Idą upały. Tego twój szef nie może ci odmówić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Monika Wisniewska
oprac. AS

Wysokie temperatury wpływają na wydajność pracowników i mogą utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych. W niektórych wypadkach mogą także stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Kodeks pracy jest na takie okoliczności przygotowany i określa obowiązki pracodawców. Nie obejmują one wyłącznie osób, które zajmują się ratowaniem życia i mienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze

Przerwy i skrócenie czasu pracy

Jeżeli warunki pracy pogarszają się z powodu upałów, pracodawca powinien podjąć działania zmierzające do poprawy komfortu pracy. Należą do nich m.in. wprowadzenie dodatkowych przerw, instalacja klimatyzacji, a nawet skrócenie czasu pracy w danym dniu.

Przepisy określają jednocześnie, że wypuszczenie pracowników do domu o wcześniejszej godzinie nie może wiązać się ze zmniejszeniem wynagrodzenia.

Do obowiązków pracodawcy należy także zapewnienie napojów. Dzieje się tak jeżeli temperatura w biurze przekroczy 28 stopni Celsjusza. W otwartych przestrzeniach górny limit został określony na 25 stopni Celsjusza. Brak realizacji tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny od 1 do 30 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że przekroczenie tych wartości nie obliguje zatrudniającego do zwolnienia pracowników do domu.

Kiedy pracownik może odmówić pracy?

W określonych przypadkach pracownik ma możliwość zrezygnowania z wykonywania pracy. Państwowa Inspekcja Pracy podaje dwa przykłady, w których takie działanie pozostaje w świetle prawa bez konsekwencji dla zatrudnionego.

  • warunki pracy są niezgodne z przepisami BHP i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika
  • wykonywana praca stanowi zagrożenie dla innych osób np. ze względu na zły stan sprawności psychofizycznej pracownika

W obu sytuacjach pracownik powinien o tym fakcie powiadomić swojego przełożonego. Za czas, w którym powstrzymuje się od wykonywania obowiązków służbowych, przysługuje mu wynagrodzenie.

Kodeks pracy nie wymaga jednocześnie, by niedyspozycja psychofizyczna była potwierdzona badaniami lekarskimi. Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że przełożony może odmówić pracownikowi zgody na powstrzymanie się od pracy, ponosi jednak konsekwencje takiej decyzji.

Czeka nas zmiana pogody

Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że w przyszłym tygodniu powrócą temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. W poniedziałek 12 sierpnia termometry będą pokazywać od 20 do 28-29 stopni.

W kolejnych dniach zrobi się jednak cieplej. Najwyższe temperatury będą notowane na zachodzie i południu kraju. W okolicach Szczecina, Zielonej Góry, Wrocławia i na Górnym Śląsku słupki rtęci będą wskazywać nawet 31-34 stopni Celsjusza.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)