IGTE: OFE wypracowały zwrot z inwestycji 4,65% rocznie od początku działalności
Warszawa, 22.06.2016 (ISBnews) - Gdyby nie zmiany z 2014 roku, otwarte fundusze emerytalne (OFE) byłyby najefektywniejszymi polskimi funduszami, wynika z raportu "Efektywność OFE na tle innych form oszczędzania", przygotowanego przez Analizy Online na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. W pełnym okresie regularnego oszczędzania oraz biorąc pod uwagę opłaty manipulacyjne OFE uzyskały wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie 4,65%, podano także.
22.06.2016 | aktual.: 29.06.2016 18:59
"Pomimo braku możliwości dywersyfikacyjnych OFE pod względem wyników w długim okresie ustępują tylko funduszom dłużnym uniwersalnym" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Oceniając efektywność OFE tylko do końca stycznia 2014 r., czyli okresu poprzedzającego wejście w życie ostatniej reformy, to fundusze emerytalne po odjęciu opłat manipulacyjnych osiągnęły najwyższą wewnętrzną stopę zwrotu, tj. 6,42%, podano także.
"Osiągnięte przez OFE rezultaty są bezspornym dowodem na wyjątkową dbałość o środki przyszłych emerytów oraz najwyższy poziom kompetencji zarządczych skupionych w PTE. Dla pełni obrazu warto podkreślić, że wyniki OFE - w porównaniu do innych rezultatów - zostały uzyskane w wyjątkowo zmiennym otoczeniu regulacyjnym" - powiedziała prezes IGTE Małgorzata Rusewicz, cytowana w komunikacie.
Pod względem wypracowanego zysku w pełnym okresie regularnego oszczędzania (sierpień 1999 - maj 2016) oraz biorąc pod uwagę opłaty manipulacyjne OFE charakteryzowały się zyskiem wyższym niż ten uzyskiwany z depozytów, funduszy mieszanych (stabilnego wzrostu i zrównoważonych), akcji polskich oraz gotówkowych i pieniężnych, jak też w porównaniu ze wskaźnikiem inflacji. Okazały się natomiast słabsze od funduszy dłużnych uniwersalnych i wskaźnika waloryzacji, podano także.
"W pełnym okresie regularnego oszczędzania oraz biorąc pod uwagę opłaty manipulacyjne OFE uzyskały wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie 4,65%" - czytamy w komunikacie.
Gdyby w 2014 roku nie wprowadzono zmian w ich funkcjonowaniu, polegających głównie na umorzeniu 51,5% aktywów oraz zakazie inwestowania w obligacje, OFE prowadziłyby wśród funduszy w rankingu efektywności, dystansując także lokaty. Wewnętrzna stopa zwrotu OFE za okres od sierpnia 1999 roku do maja 2016 roku wyniosłaby 5,42%, podano także.
(ISBnews)