Trwa ładowanie...
dj1iowo

II Światowy Kongres Klastrów w Dąbrowie Górniczej

Klastry to odpowiedź na potrzeby współczesnej przedsiębiorczości, wpisują się w polską potrzebę tworzenia przewagi konkurencyjnej - przekonywali uczestnicy piątkowej ceremonii otwarcia II Światowego Kongresu Klastrów w Dąbrowie Górniczej (Śląskie).

Share
dj1iowo

Klaster to grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji powiązanych, konkurujących i współpracujących ze sobą.

"Klastry są odpowiedzią na potrzebę realizowania współczesnej przedsiębiorczości. Mogą być odpowiedzią na potrzeby polskiej gospodarki, która nie mierzy się z dużymi projektami, zatraciliśmy zdolność do horyzontalnego spojrzenia na gospodarkę" - powiedziała członkini zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Angelika Jarosławska.

"Z perspektywy Polski potrzeba nam przejścia od myślenia o konkurowaniu do myślenia o tworzeniu przewag konkurencyjnych w świecie. Polska jest już na tyle rozwinięta, że muszą się znaleźć obszary, gdzie my zabierzemy z tortu sukcesów i największych osiągnieć ekonomicznych nie kawalątek, tylko znacznie większy kawałek, ale to będzie możliwe tylko, kiedy sięgniemy po niezwykłe projekty" - dodał przewodniczący Rady Programowej Światowego Kongresu Klastrów dr Krzysztof Pawłowski.

Uczestnicy kongresu dyskutowali m.in. o odpowiedzialnym transporcie, bezpiecznym Bałtyku, zdrowiu publicznym, energetyce przyszłości, transporcie rzecznym i efektywnej żegludze śródlądowej, czy o Polsce na mapie kluczowych korytarzy transportowych. W tym kontekście przedstawiano program Polska 3.0, mający na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną platformę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego w Gorzyczkach. "To największy projekt klastrowy w Europie" - przekonywała Angelika Jarosławska.

dj1iowo

Program składa się z kilku komplementarnych projektów, wśród których jest przywrócenie żeglowności polskich rzek, począwszy od rzeki Odry, budowa połączenia Dunaj-Odra-Łaba, wpisującego się w Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy, czy budowa Centrum Logistycznego Gorzyczki-Vernovice. Według planów, centrum pozwoli na rozwój 75 tys. nowych miejsc pracy, będzie obsługiwać ok. 790 tys. kontenerów rocznie.

dj1iowo

Podziel się opinią

Share
dj1iowo
dj1iowo