IKE – co to jest, czy warto z niego skorzystać i jakie są limity wpłat? Dowiedz się!
Jeśli szukasz w sieci sposobów na oszczędzanie, prawdopodobnie znasz już pojęcie poduszki finansowej oraz celów długoterminowych. IKE łączy te cechy, czyli sposób na budowanie zaplecza finansowego na niespodziewane wydatki lub lepszą jakość życia na emeryturze.
Indywidualne Konto Emerytalne może założyć osoba, która ukończyła 16 lat. Niewiele osób w tym wieku myśli o oszczędnościach na emeryturę, ale IKE może służyć nie tylko do celów długofalowych. To również skuteczny sposób do bieżącego oszczędzania pieniędzy. Zobacz, co to jest IKE i jakie korzyści wiążą się z tym kontem.
Czy warto założyć IKE?
IKE i IKZE to projekty pilotowane przez państwo, które mają na celu zachęcić i pomóc obywatelom w oszczędzaniu. I chociaż na początku 2023 roku oszczędności Polaków po raz pierwszy w historii przekroczyły 2 biliony złotych[1], według CBOS nadal oszczędza około połowa gospodarstw domowych[2]. Jednocześnie trzeba zauważyć, że według prognoz ZUS-u, średnia emerytura do 2040 r. może wynieść mniej niż 40% ostatniej pensji[3].
Oznacza to tylko jedno – warto oszczędzać z myślą o emeryturze i najlepiej zacząć jak najwcześniej, żeby niewielkim nakładem sił zgromadzić adekwatną sumę na koncie. Niestety wówczas pojawia się kolejny problem, czyli inflacja. Gotówka w przysłowiowej skarpecie czy środki na koncie osobistym z czasem tracą na wartości, zwłaszcza w perspektywie kilkudziesięciu lat oszczędzania.
Dlatego właśnie wprowadzono IKE – rozwiązanie oferowane np. przez banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń czy domy maklerskie, dzięki któremu możesz powierzyć swoje oszczędności profesjonalnym podmiotom.
IKE – wypłata środków
Celem oszczędzania na IKE jest pomnożenie kapitału na emeryturę. Jednakże możliwy jest częściowy zwrot środków z IKE przed osiągnięciem przez uprawnionego wieku emerytalnego lub przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Z środków tych można skorzystać w nagłym wypadku, jednak konsekwencją
jest opodatkowanie zwrotu środków z IKE 19% podatkiem. Wypłata środków z IKE bez konsekwencji (podatkowych) możliwa jest natomiast w momencie ukończenia 60 lat (lub 55 lat w przypadku wcześniejszego nabycia uprawnień emerytalnych).
IKE limit 2023
W danym roku kalendarzowym obowiązuje limit wpłat na IKE, który jest zależny od prognozowanego, średniego wynagrodzenia brutto i może wynosić maksymalnie 300% tej kwoty. Stąd w 2023 roku można wpłacić na IKE do 20 805 zł.
[1] https://businessinsider.com.pl/gospodarka/polacy-jeszcze-nigdy-nie-mieli-tylu-oszczednosci-przekroczylismy-historyczna-granice/fsql2sd
[2] https://www.analizy.pl/puls-rynku/32498/cbos-oszczednosci-polakow-2023
[3] https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/8249444,uscinska-zus-srednia-emerytura-przecietne-wynagrodzenie.html.