Trwa ładowanie...
ikea
05-02-2016 10:50

Ikea jak Disneyland? Sieciówka chce w ten sposób przyciągnąć klientów

Można zjeść hot-doga, pospacerować po kilkudziesięciu gotowych projektach urządzonych mieszkań, wypróbować nowe łóżka, ale to cały czas za mało. IKEA chce iść jeszcze dalej i tworzyć nie tyle sklepy, co centra rozrywkowe.

Ikea jak Disneyland? Sieciówka chce w ten sposób przyciągnąć klientówŹródło: WP.PL, fot: jmho/wikimedia/public domain
d3lszbs
d3lszbs

- Meble się ludziom pokończyły - tak szeregowi pracownicy Ikei podsumowują dni handlowe w trakcie długich weekendów, kiedy mają tłum klientów. Gigantyczne kolejki, tłok w sklepie, problemy z zakupem kultowych hot-dogów to wtedy powszechny widok.

Szefowie meblowego koncernu chcą, by taka atmosfera w sklepie panowała jak najczęściej. Choć Ikea w zeszłym roku rozliczeniowym (od 1 września 2014 do 31 sierpnia 2015) zanotowała w Polsce ponad 12-procentowy wzrost sprzedaży, to liczy na jeszcze więcej. I przemodelowuje swoje sklepy.

- Operatorzy nieruchomości handlowych muszą zacząć myśleć o obiektach jako o miejscach spotkań, a nie tylko zakupów. W przeciwnym wypadku ludzie nie będą przychodzić tłumnie, a już na pewno nie w weekendy, całą rodziną. Potrzebne są większe niż dotychczas części usługowo-rozrywkowe dla całej rodziny, także sezonowa oferta na świeżym powietrzu - mówi "Pulsowi Biznesu" Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Ikea Centres Polska.

To spółka, która buduje i zarządza centrami handlowymi, w których najczęściej mieści się też sam sklep meblowy. Od tej reguły są i wyjątki. Ikea Centres Polska ma w swoim portfelu na przykład warszawski Wola Park, gdzie takiego sklepu brak. Już ta inwestycja pokazuje, w jakim kierunku chce iść firma - przy niedawno zakończonej rozbudowie zadbano bowiem o to, aby obok placówek handlowych funkcjonowały miejsca, które dadzą rozrywkę.

d3lszbs

Od paru lat zmieniają się też same sklepy Ikea. Latem, oprócz bułki z parówką, na zewnątrz można zjeść potrawy z grilla. W wielu centrach rozbudowano sklepiki, w których kupić można szwedzkie przysmaki. Postawiono też automaty, w których kupić można lody. A w samych sklepach pojawia się coraz więcej doradców, którzy mają pomagać w wybraniu odpowiedniego materaca czy w zaprojektowaniu kuchni.

Z kolei w Krakowie niedawno ruszyła Ikea Cafe. To specjalnie wydzielona przestrzeń kawiarniana w skandynawskim stylu. Podobne knajpki pojawić mają się niedługo także w łódzkiej i wrocławskiej Ikei.

d3lszbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lszbs