Trwa ładowanie...
dvem1bn

Ikea zamyka usta blogerom

Ikea - marka wydawałoby się bardzo przyjazna swoim odbiorcom - niedawno popełniła karygodny błąd. Szwedzki gigant pozwał autorkę serwisu internetowego, w którym zamieszczano kreatywne pomysły na przeróbki produktów dostępnych w sklepach Ikei. Zdaniem ekspertów od marketingu to strzał w stopę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ikea zamyka usta blogerom
(AFP, Fot: pascal guyot)
dvem1bn

Ikea konsekwentnie buduje wizerunek marki przyjaznej indywidualnym rozwiązaniom. Świadczy o tym choćby hasło ”Ty tu urządzisz”. Okazuje się jednak, że sklep nie chce tak łatwo wypuścić z rąk władzy nad swoimi produktami. Przekonała się o tym administratorka serwisu IKEAhackers.net, która została oskarżona o łamanie praw własności intelektualnej, gdy jej strona zaczęła zarabiać na reklamach.

Zdaniem ekspertów to duży błąd marki, oznacza bowiem kompletne zignorowanie potrzeb swoich klientów, którzy z takiego serwisu korzystali.

- Tego typu inicjatywy pokazują dobitnie, w jakim stopniu klienci czują się związani z marką i włączają ją do swojego życia codziennego. Firma staje się tematem rozmów między przyjaciółmi, wymieniane są kreatywne pomysły dotyczące jej produktów, słowem - generowany jest szum - mówi Bartłomiej Pałacki, social media manager GRUPA 365NET - A taki stan rzeczy jest przecież celem każdej strategii marketingowej. - dodaje.

Warto też podkreślić, że kwestie praw autorskich można było rozwiązać w sposób polubowny poprzez nawiązanie współpracy z blogerką. Nawet całkowite zignorowanie sprawy wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem niż pójście drogą sporu prawnego. Straty, które dla takiego giganta jak Ikea może wygenerować półamatorski serwis internetowy zarabiający na reklamach obok treści są nieporównywalne z nadszarpnięciem wizerunku i przekreślenia filozofii marki. Znacznie trudniej będzie teraz uwierzyć w dobre intencje Ikei i otwarcie na swoich klientów.

dvem1bn

Podziel się opinią

Share

dvem1bn

dvem1bn