Ile bakterii zmieści się na karcie kredytowej
W okresie zimowych przeziębień dla zdrowia najzdrowsze karty w technologii zbliżeniowej. Badania przygotowane przez zespół mikrobiologów z UMCS pokazują jak niezdrowe może być korzystanie z gotówki na zakupach. Alternatywą mogą być zbliżeniowe karty płatnicze.
10.01.2011 | aktual.: 10.01.2011 17:21
Z badania przeprowadzonego w trzecim kwartale 2010 roku przez naukowców z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wynika, że korzystanie z bilonu i banknotów do płatności za codzienne zakupy może nieść spore ryzyko dla zdrowia, a to dlatego że na powierzchni tych środków płatniczych rozwijają się liczne drobnoustroje.
Co ważne, aby uniknąć zarażenia można korzystać z innych sposobów płatności, takich jak karta płatnicza wyposażona w technologię MasterCard PayPass, której jako jedynej na rynku można nigdy nie wypuszczać z ręki, bez względu na to, czy płacisz za drobne zakupy w kiosku, czy za świąteczne zakupy w galerii handlowej. Wynika to z faktu, że można nią płacić zbliżeniowo bez ograniczeń kwotowych.
W okresie od lipca do września 2010 roku mikrobiolodzy z UMCS dokonali analizy monet oraz banknotów pod kątem obecności i różnicowania występujących na nich drobnoustrojów. Morfologia i izolacja z wykorzystaniem czterech różnych podłóż pozwoliły na wyodrębnienie sześciu różnych typów bakterii. Z kolei seria diagnostycznych badań molekularnych wykazała obecność na badanych banknotach i monetach zarówno bakterii saprofitycznych jak i chorobotwórczych.
Pojawiły się wśród nich m.in. odpowiedzialne za część infekcji gronkowce, czy niebezpieczne dla osób z obniżoną odpornością paciorkowce, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych czy woreczka żółciowego i wiele innych powikłań chorobowych. Wśród wyodrębnionych przez badaczy szczepów pojawiły się też pałeczki okrężnicy E. coli i laseczki z rodzaju Bacillus.
Ciekawe wyniki badań mikrobiologicznych otrzymali także badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie oraz uczeni z 10 uniwersytetów pracujący pod kierownictwem kadry z holenderskiego Wageningen University.
Ci pierwsi, na zlecenie Narodowego Banku Szwajcarii, w sezonie jesienno-zimowym 2007/2008 badali długość życia drobnoustrojów na banknotach i monetach używanych w tym kraju. Z badań tych wynika m.in., że choć w większości przypadków wirusy grypy w temperaturze pokojowej na banknotach przeżywały kilka godzin to zdarzały się też takie, które przetrwały na pieniądzach kilka dnia, a w ekstremalnych przypadkach nawet dwa tygodnie (za newscientist.com).
Z kolei zespół pod auspicjami Wageningen University badał możliwości zabezpieczania banknotów przed bakteriami, biorąc w przenośni i dosłownie pod lupę 1280 banknotów pobranych z punktów gastronomicznych (takich jak: sklepy spożywcze i kawiarnie) rozsianych w 10 krajach o różnym stopniu rozwoju ekonomicznego, od Burkina Faso po USA (za Foodborne Pathogens and Disease; 08.2010 oraz physorg.com; 10.08.2010). Wśród wniosków z tego badania znalazły się między innymi tezy dotyczące korelacji ilości bakterii z wiekiem banknotów – im starsze, tym bardziej zaatakowane przez mikroby, czy ilości drobnoustrojów w zależności od składu papieru wykorzystanego do produkcji banknotów. Tu okazało się, że zastosowanie do produkcji banknotów mieszanek polimerowych, takich jak w przypadku euro, znacznie zmniejsza ilość bakterii w porównaniu do tych zamieszkujących banknoty tradycyjnie produkowane na bazie pochodnych bawełny (proporcja 1:4).
Jak ograniczyć kontakt z gotówką niewiadomego pochodzenia i tym samym zmniejszyć potencjalne ryzyko zachorowania choćby na grypę? Dobrym sposobem może być częstsze korzystanie z środków płatniczych, których tak jak w przypadku karty z technologią PayPass, nie wypuszczamy z ręki, płacąc w punktach akceptujących płatności zbliżeniowe. Jest to możliwe ze względu na fakt, że karty w tej technologii jako jedyne na rynku dają użytkownikom możliwość płacenia zbliżeniowego (a więc bez konieczności wręczania ich osobom trzecim) bez względu na kwotę zakupów. Przy płatnościach o wartości do 50 złotych transakcja przebiega wyłącznie poprzez zbliżenie karty do specjalnego czytnika, natomiast przy większych sprawunkach również nie ma potrzeby przekazywania karty sprzedawcy – wystarczy zbliżyć ją do czytnika, a następnie potwierdzić transakcję wprowadzając kod PIN.
MasterCard PayPass to funkcjonalność, która może być dołączona zarówno do kart kredytowych, debetowych, jak i przedpłaconych, dostępna dla każdego, kto chce ją mieć w portfelu i w ten sposób płacić za zakupy. By dołączyć do grona użytkowników kart MasterCard lub Maestro wystarczy kontakt z jednym z 14 banków – wydawców takich kart, wśród których znajdują się obecnie BZ WBK, ING Bank Śląski, Alior Bank, mBank, Multibank, Citi Handlowy, Deutsche Bank, InvestBank, Millennium, Polbank, Inteligo, Raiffeisen Bank; GETIN Bank oraz Bank Pekao SA..
Obecnie kartami zbliżeniowymi można płacić w restauracjach McDonald’s, kawiarniach coffeeheaven, księgarniach Matras, salonach Empik, salonikach prasowych Kolporter, sklepach SMYK, perfumeriach Douglas, sklepach Venezia, sklepach zoologicznych Kakadu, sklepach komputerowych Sferis, stacjach paliwowych Shell, kinach Cinema City i Multikino, na wybranych stadionach Ekstraklasy, w sklepach Żabka i Fresh Market, w salonach sieci telefonii komórkowej Era GSM, w wybranych biletomatach, a także podczas festiwali i imprez muzycznych takich, jak: Selector Festival, Heineken Open'er Festival, Coke Live Music Festival, OFF Festiwal, Smooth Festiwal, Era Nowe Horyzonty, American Film Festiwal.
Informacje na temat technologii MasterCard PayPass oraz sieci jej akceptacji są dostępne na stronie internetowej www.paypass.pl