Ile kosztował EagleEye? Największy polski satelita poleci w kosmos
W piątek 16 sierpnia wieczorem największy polski satelita EagleEye poleci na niską orbitę okołoziemską na pokładzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX. To wydarzenie będzie można oglądać online. Cały projekt pochłonął gigantyczne pieniądze.
Jak podała firma Creotech Instruments SA, start rakiety z satelitą na pokładzie jest zaplanowany na piątek 16 sierpnia 2024 r. około godz. 20.19 polskiego czasu z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii (USA), w ramach misji Transporter-11. Termin został wyznaczony przez firmę SpaceX, czyli dostawcę usługi wystrzelenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak zarabiają na pasażerach linie lotnicze. Prezes ujawnia
Gdzie oglądać start EagleEye?
Okno startowe, które otworzy się około godz. 20.19 będzie trwało 53 minuty. Firma Creotech zapowiedziała, że "separacja polskiego satelity planowana jest na godz. 21.38 polskiego czasu".
W planach jest transmisja na żywo z tego wydarzenia. Dostępna będzie na kanale YouTube 16 sierpnia od godz. 19.30 pod tym linkiem.
Ile kosztował EagleEye?
Satelita został stworzony przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami firma Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Instrument ma pozwolić na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością.
EagleEye powstał w ramach projektu "System mikrosatelitarny EagleEye". Creotech wskazuje na oficjalnej stronie internetowej, że celem tej inicjatywy jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi (główny produkt), podniesienie na TRL9 platformy mikrosatelitarnej (np. umożliwiającej testowanie produktów innych firm w kosmosie) i dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów.
Projekt powstał w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego wartość to ponad 44,8 mln zł, z czego 27,2 mln zł to dofinansowanie.
EagleEye to najnowocześniejszy satelita z Polski, który jest wyposażony w imponujący teleskop. Jak poinformował PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, EagleEye jest wyjątkowym projektem na polskim rynku kosmicznym.
Został zaprojektowany z myślą o niezależnym monitoringu Ziemi, oferując zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach, od rolnictwa po analizę działań wojskowych.