Ile zarobi Robert Lewandowski? Jak wypada na tle polskich ligowców?

W kończącym się pomału sezonie polskie kluby na tle europejskich rywali wypadli kiepsko

Ile zarobi Robert Lewandowski? Jak wypada na tle polskich ligowców?
Źródło zdjęć: © AFP

16.04.2014 | aktual.: 16.04.2014 11:14

Polska reprezentacja piłkarska ponosi w ostatnim czasie klęskę za klęską. Nie lepiej powodzi się klubom, które w europejskich pucharów spisują się mizernie. Nie przeszkadza to piłkarzom z rodzimej ligi zarabiać naprawdę dobrze.

W kończącym się pomału sezonie polskie kluby na tle europejskich rywali wypadły kiepsko. Legii Warszawa, mistrzowi kraju, nie udało się awansować do Ligi Mistrzów, słabo wyszedł jej udział także w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Nie popisał się również Lech Poznań, jeszcze latem odpadając z półamatorskim Żalgirisem Wilno. Jak pomimo takich rezultatów kształtują się finanse polskich klubów?

Firma Deloitte przygotowała już po raz 7 raport „Piłkarska Liga Finansowa”. Odnosi się on do wyników finansowych osiąganych przez kluby w roku 2012. Czytamy w nim, że polskie drużyny ekstraklasowe zarobiły w tym okresie łącznie 353 miliony złotych. Sama Legia dorobiła się ponad 60 milionów.

Co ciekawe, wpływy klubów są o 10 milionów mniejsze, niż rok wcześniej. Co za tym idzie, zmniejszeniu uległy również pensje piłkarzy, szczególnie w słabszych klubach. Zawodnicy topowych drużyn, jak wspomnianych Legii czy Lecha, wciąż mogą liczyć na zarobki rzędu 200 – 300 tys. rocznie. Pamiętając o poziomie rozgrywek i rezultatach naszych eksportowych drużyn, te sumy mogą budzić co najmniej zdziwienie.

Najlepiej zarabiającym piłkarzem z polskiej ligi jest Manuel Arboleda, kolumbijski obrońca Lecha Poznań. Według informacji podanych przez „Przegląd Sportowy” jego zarobki to 420 tysięcy euro w skali roku. Jeszcze niedawno Arboleda był uznawana za najlepszego defensora w naszym kraju, na poważnie rozważano przyznanie mu obywatelstwa i powołanie do kadry narodowej na Euro 2012. Jednak ostatni okres w karierze piłkarza to pasmo niepowodzeń i kontuzji. Piłkarz jest obecnie daleki od dawnej formy, a klub zapowiedział, że nie przedłuży z nim kontraktu.

Jeśli chodzi o Polaków, to najlepiej zarabiającym piłkarzem był inny zawodnik Lecha Poznań, obecnie występujący w Pogoni Szczenin, Rafał Murawski. Zarobki byłego pomocnika m.in. Rubina Kazań i Arki Gdynia szacowane były na 350 tys. euro.

Wysokie wynagrodzenia obydwu piłkarzy były spowodowane wysoką marką jaką sobie obaj wywalczyli dobrymi występami w europejskich pucharach. Obecnie Lech, jak inne polskie kluby, starają się nie windować pensji sportowców na taki poziom, szukając tym samym oszczędności i stawiając na młodzież.

Na podobne dochody co Arboleda mógł liczyć Sebastian Mila, podpora Śląska Wrocław. Za nim uplasowali się piłkarze Legii: Marko Suler i Helio Pinto, obaj z zarobkami rzędu 250 tysięcy euro. Co ciekawe, nie spełniali oni pierwszoplanowej roli w drużynie mistrza Polski.

Należy też wspomnieć o Danielu Ljuboli, innym piłkarzu Legii, z którym klub się pożegnał ze względu na niesportowe zachowanie poza boiskiem. Jego wynagrodzenie szacowane było na 450 tysięcy euro. W tym jednak przypadku można mówić o dobrze zainwestowanych pieniądzach. Piłkarz był najlepszym piłkarzem Legii i w ogromnym stopniu przyczynił się do wygrania ligi przez ten zespół.

Oczywiście zarobki rzędu 200 tysięcy euro rocznie robią wrażenie, szczególnie w kraju na dorobku jak Polska. Jednak przy zarobkach, na które mogą liczyć piłkarze najlepszych europejskich lig, nie robią już takiego wrażenia.

Wg magazynu „Forbes” w roku 2012 najlepiej zarabiającym piłkarzem świata był David Beckham, występujący w tym czasie w Paris Saint Germain. Jego roczny dochód oszacowano na 50 milionów dolarów. Za nim uplasował się Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt (43 miliony), a na trzeci miejscu Lionel Messi z FC Barcelony (40,3 miliona).

Z polskich piłkarzy na najwyższą gażę może liczyć Robert Lewandowski. Po przejściu latem do Bayernu Monachium może liczyć na zarobki rzędu 29 tysięcy Euro. Dziennie.

Najlepiej zarabiający piłkarze polskiej ekstraklasy wg „Przeglądu Sportowego" (kwoty roczne, 2012):

1 Manuel Arboleda - Lech Poznań 420 tys. euro

2 Rafał Murawski - Lech Poznań 350 tys. euro , Sebastian Mila - Śląsk Wrocław 350 tys. euro ,

4 Marko Šuler - Legia Warszawa 250 tys. euro Helio Pinto - Legia Warszawa 250 tys. euro, Prejuce Nakoulma - Górnik Zabrze 250 tys. euro

7 Miroslav Radović Legia Warszawa 240 tys. euro

Najlepiej zarabiający piłkarze na świecie w 2012 roku wg "Forbes" (kwoty roczne): 1 David Beckham - Paris-Saint Germain 50,6

2 Cristiano Ronaldo - Real Madryt 43,5 mln. dol.

3 Lionel Messi - FC Barcelona 40,3 mln. dol.

4 Sergio Aguero - Manchester City 20,8 mln. dol.

5 Wayne Rooney - Manchester United 20,3 mln. dol.

6 Yaya Toure - Manchester City 20,2 mln. dol.

7 Fernando Torres - Chelsea FC 20,2 mln. dol.

8 Neymar - Santos FC 19,5 mln. dol.

9 Kaka - Real Madryt 19,3 mln. dol.

10 Didier Drogba - Galatasaray 17,8 mln. dol.

11 Steven Gerrard - Liverpool FC 17,3 mln. dol.

12 Emmanuel Adebayor - Tottenham Hotspur 16,7

13 Zlatan Ibrahimovic - Paris-Saint Germain 16,6 mln. dol. 14 Carlos Tevez - Manchester City 16,6 mln. dol.

15 Samuel Eto'o - Anży Machaczkała 16 mln. dol.

MA,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)