Ilu Polaków nie radzi sobie z zadłużeniem?
Szeroko pojęte pożyczki to broń obosieczna. Z jednej strony ich zaciągnięcie umożliwia szybkie i znacznie zwiększenie możliwości konsumpcyjnych, z drugiej może prowadzić do wpadnięcia w problemy finansowe. Ilu więc Polaków zmaga się z kłopotliwym zadłużeniem i ile wynosi łączna kwota przeterminowanych zobowiązań?
Wszyscy jesteśmy dłużnikami?
Tak naprawdę w pewien sposób wszyscy jesteśmy zadłużeni i to już od pierwszego dnia życia. W końcu łączny dług Polski, a więc poniekąd wszystkich jej obywateli liczony jest w gigantycznych kwotach.
Niemal wszyscy zadłużają się też dobrowolnie. Zakup sprzętu AGD na raty, szybka pożyczka online Finzmo, karta kredytowa, kredyt hipoteczny i skorzystanie wielu innych produktów finansowych sprawia, że człowiek staje się dłużnikiem. Za osoby zadłużony uznaje się także te, które zalegają z opłatą czynszu, rachunków, abonamentów telefonicznych itp.
Na szczęście w pożyczaniu pieniędzy nie ma nic złego, o ile tylko pożyczki i kredyty zaciąga się świadomie i odpowiedzialnie, a zadłużenie ma się pod pełną kontrolą. Dzięki pożyczaniu pieniędzy po prostu można żyć na znacznie wyższym poziomie, a swoje plany i marzenia realizować zdecydowanie szybciej. Przykładowo bez kredytów hipotecznych wiele polskich rodzin praktycznie nigdy nie byłaby w stanie kupić nawet małego mieszkania.
Kiedy pojawia się problem z zadłużeniem?
Kłopoty z długami pojawiają się wtedy, gdy terminowa spłata wszystkich swoich zobowiązań staje się niemożliwa. To może doprowadzić do pojawienia się odsetek karnych, obciążenia kosztami windykacji, obniżenia oceny punktowej BIK i pojawienia się negatywnych wpisów w rejestrach dłużników BIG. Wyjście z takich problemów często wymaga wyrzeczeń i cierpliwości, a w skrajnych przypadkach może prowadzić np. do konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Jak pokazują dane raportu BIK problemy z przeterminowanym zadłużeniem ma bardzo wielu Polaków. Pod koniec 2018 roku niemal 3 miliony polskich obywateli miało problem ze spłatą swoich zobowiązań w terminie. Łącznie Polacy mają blisko 74 mld złotych przeterminowanego zadłużenia.
Niepokojącym wnioskiem raportu BIK jest także to, że w 2018 roku problem zadłużenia Polaków był większy niż rok wcześniej i to pomimo ogólnej poprawy wskaźników makroekonomicznych całej gospodarki.
Jak nie wpaść w problemy z zadłużeniem?
Przed zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki każdy powinien zadać sobie kilka pytań i przeanalizować swoją sytuację. Warto więc pożyczać tylko wtedy, kiedy ma się pewność, że spłata danego zobowiązania w ustalonym czasie nie będzie żadnym problemem.
Istotne jest to, by korzystać z kredytów i pożyczek o możliwie najlepszych warunkach finansowych. W dobie internetowych porównywarek i rankingów może być to bardzo proste i przynieść wymierne korzyści pod postacią znalezienia ofert z niższymi kosztami.
Zawsze trzeba też dokładnie przeczytać wszystkie zapisy w umowach o pożyczkę lub kredyt i zawierać je tylko wtedy, gdy wszystko w nich jest w pełni zrozumiałe. Choć to podstawa odpowiedzialnego pożyczania, o której mówi się bardzo dużo, to wciąż wielu Polaków podpisuje dokumenty bez zapoznania się nimi.
Jak wyjść z problematycznego zadłużenia?
W niektórych przypadkach nawet przemyślane i rozsądnie zaciągnięte zobowiązania finansowe mogą okazać się kłopotliwe. Nagłe sytuacje losowe, takie jak wypadki, poważne choroby, czy też utrata dobrze płatnej pracy mogą istotnie zachwiać stabilnością finansową i sprawić, że terminowa spłata zadłużenie będzie niemożliwa.
Na szczęście praktycznie z każdych długów można wyjść. Potrzebne do tego jest zachowanie racjonalnego spojrzenia na sytuację zamiast wpadania w panikę. Możliwości poradzenia sobie z przeterminowanym zadłużeniem jest naprawdę dużo, a wszystko zależy tu od konkretnej sytuacji.
Pożyczki i kredyty konsolidacyjne, wydłużenie terminu spłaty, opcja refinansowania, ograniczenie wydatków, kontakt z doradcą finansowym lub prawnikiem to tylko kilka z możliwości, z jakich mogą skorzystać osoby chcące poradzić sobie z przeterminowanym zadłużeniem.
Ważne jest tutaj to, aby poszukiwać rozwiązań długoterminowych, a nie tylko takich obliczonych na najbliższe tygodnie, które tylko odłożą problem w czasie.